Na całym świecie przeprowadzane są badania, które mają zbliżyć nas do poznania specyfiki COVID-19 – nadal nie wiemy o nim wystarczająco. Wyniki niektórych badań szokują.
Ile trwa leczenie koronawirusa?
WHO przeanalizowało dane dotyczące pacjentów i uwzględniło badania ekspertów. Wszystko po to, by znaleźć odpowiedź na ważne pytanie: ile trwa leczenie koronawirusa?
Długość trwania leczenia okazała się naprawdę niepokojąca.
Oszacowano różnice w czasie trwania leczenia u pacjentów przechodzących chorobę łagodnie i u tych, u których jej przebieg jest ciężki. Nikt nie spodziewał się takich danych.
,,Wyleczenie choroby COVID-19 zajmuje nawet sześć tygodni. Osoby z bardzo ciężką postacią infekcji dochodzą do siebie dopiero po kilku miesiącach. Są leczeni na oddziale intensywnej terapii, gdzie ich funkcje oddechowe wspomagają urządzenia do wentylacji płuc” – przekazał dr Michael Ryan z WHO w wywiadzie dla CNN.
WHO ma również dobre informacje
WHO przekazało również informacje, z których możemy się cieszyć i o których powinniśmy pamiętać – ponad połowę pacjentów z COVID-19 udało się wyleczyć!
Kiedy możemy stwierdzić, że osoba została wyleczona? Kiedy zostanie wykonany test, a jego wynik okaże się negatywny. Musimy jednak zachować ostrożność – to, że zachorowaliśmy raz, nie znaczy, że nie zarazimy się po raz kolejny.
Mediana czasu leczenia
Mediana czasu leczenia była liczona od pojawiania się pierwszych objawów u chorego i wynosi ona dwa tygodnie u pacjentów, którzy mają łagodny przebieg choroby. W sytuacjach, gdy przebieg choroby jest ciężki, pacjent będzie się leczył prawdopodobnie nawet kilka miesięcy. Przypadki najbardziej łagodne mogą liczyć na powrót do zdrowia w przeciągu paru dni.
Pomimo danych musimy pamiętać, że długość leczenia zależy od naprawdę wielu czynników i zawsze znajdzie się wyjątek od reguły.