fot. tiktok/czytosieoplaca
in

Zmierzył ile prądu zużywa taki telewizor. Dla wielu może to być zaskoczeniem

Jeśli chodzi o oszczędzanie energii elektrycznej, ważne jest, aby mieć świadomość kosztów związanych z codziennymi czynnościami, takimi jak oglądanie telewizora czy pranie w pralce. Tiktoker Maciej Milanowski z kanału „CzyToSieOplaca” na TikToku postanowił sprawdzić zużycie prądu jednego z najczęściej używanych sprzętów w domach Polaków, czyli telewizora.

Ile prądu zużywa telewizor QLED?

Tiktoker zmierzył ilość prądu pobieraną przez telewizor marki Samsung 65 cali z technologią QLED. Okazało się, że po godzinie oglądania telewizora miernik pokazał zużycie 0,1 kWh, co oznacza koszt równy ok. 7,5 grosza (według stawek z listopada 2022 r.).

Eksperci tłumaczą, że koszty rachunków za energię elektryczną składają się z dwóch elementów: kosztów sprzedaży energii oraz kosztów dystrybucji, czyli dostarczenia prądu do naszych domów. Obecnie coraz większy procent rachunków stanowią koszty sprzedaży.

„Warto pamiętać, że płacąc za prąd, ponosimy koszty nie tylko jego wyprodukowania i dostarczenia. Składamy się również na utrzymanie i rozbudowę sieci energetycznych, a także utrzymanie w systemie rezerwy mocy, a przede wszystkim na transformację energetyczną” – wyjaśnił Włodzimierz Cupryszak, ekspert ds. regulacji w Polskim Komitecie Energii Elektrycznej, cytowany przez portal money.pl.

@czytosieoplaca Odpowiadanie użytkownikowi @marta f. #czytosieoplaca #prad #energia #samaung #tv #theframe #dc ♬ Monkeys Spinning Monkeys – Kevin MacLeod & Kevin The Monkey

Źródło: tiktok/czytosieoplaca, money.pl, o2.pl