Pierwszym i najbardziej oczywistym objawem niewyspania jest oczywiście zmęczenie, a co za nim idzie spadek efektywności, dekoncentracja, trudności z podejmowaniem decyzji i rozdrażnienie. Ale to nie jedyne symptomy braku snu. Jedna zarwana noc nikomu nie zaszkodzi, ale notoryczne niedosypianie skończy się kłopotami z sercem, cukrzycą, otyłością.
Daj ciału szansę na odbudowę i regenerację. Mózg musi mieć czas poukładać wszystko we właściwych szufladkach, a narządy spowolnić i odpocząć.
Ile godzin powinno się spać zależnie od wieku?
Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Harvarda pod okiem prof. Charlesa Czeislera pozwoliły ustalić ile godzin snu potrzeba danej grupie wiekowej, aby jego brak nie wywierał negatywnego wpływu na zdrowie.
Oto zalecane ilości godzin snu zgodnie z różnymi etapami rozwoju:
Noworodek (0-3 miesiąca): 14 do 17 godzin
Niemowlę (4-11 miesiąca): od 12 do 15 godzin
Dziecko (1-2 lata): od 11 do 14 godzin
Przedszkolak (3-5 lat): od 10 do 13 godzin
Dziecko w wieku szkolnym (6-13 lat): od 9 do 11 godzin
Nastolatki (14 do 17): 8-10 godzin
Młodzież (18-25 lat): od 7 do 9 godzin
Dorośli (26-64 lata): od 7 do 9 godzin
Seniorzy (powyżej 65 lat): od 7 do 8 godzin
Tyle godzin powinieneś spać, by nie narażać swojego zdrowia.
Główne przyczyny problemów ze snem:
Dwie główne przyczyny są powodem braku snu: stres i technologia.
Stres: W sytuacjach stresowych uwalniany jest hormon stresu – kortyzol, przy zbyt wysokim poziomie kortyzolu organizm ma kłopoty z zapadnięciem w sen oraz ze snem ciągłym i nie przerywanym.
Technologia: Światło z urządzeń elektronicznych blokuje uwalnianie melatoniny, potrzebnej do zaśnięcia. Dlatego zasypianie w ciemności bez świecących urządzeń typu monitor, telewizor czy ekran smartfona, znacznie ułatwia uwalnianie melatoniny i zaśnięcie.