in

Ile czasu chroni trzecia dawka szczepionki? Te dane mówią same za siebie.

Pandemia koronawirusa daje się we znaki i póki co nie widać nadziei na to, że coś ulegnie poprawie. Spora część Polaków kwalifikuje się już do przyjęcia trzeciej dawki szczepionki na koronawirusa, tzw. dawki przypominającej. Czy to właśnie ona pomoże w walce z COVID-19?

Doniesienia z Izraela mówią same za siebie. Wyszło na jaw, przez jaki czas będziemy mogli liczyć na ochronę za sprawą przyjęcia trzeciej dawki.

Trzecia dawka szczepionki

Dawkę przypominającą mogą przyjąć wszyscy ci, którzy zakończyli pełny cykl szczepień, czyli przyjęli dwie dawki preparatu Pfizera, Moderny lub AstryZeneki albo jednej dawki preparatu Johnson&Johnson.

Jednym z pierwszych państw, które zaczęło szczepić ludzi trzecią dawką, jest Izrael. To właśnie stamtąd pochodzą cenne dane, które mogą nam bardzo pomóc.

Wynika z nich, że po przyjęciu trzeciej dawki ryzyko trafienia do szpitala w wyniku zakażenia koronawirusem spada o 93 procent w porównaniu z osobami, które zostały zaszczepione dwiema dawkami.

„Przyjęcie dawki przypominającej wzmocni zdolność organizmu do walki z wirusem. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób starszych i schorowanych. Również u osób młodszych dawka przypominająca zmniejsza ryzyko zakażenia, zachorowania i transmisji wirusa na inne osoby” – apeluje zespół ds. COVID-19.

Szczepionka ta ma nam zapewnić odporność na dłużej niż pół roku.

Brytyjski premier Boris Johnson jest zdania, że za jakiś czas dopiero przyjęcie trzeciej dawki będzie równoznaczne z tym, że ktoś jest w pełni zaszczepiony przeciwko COVID-19.

Podziel się tą informacją z innymi!

Źródło: Fakt.pl