in

Nadszedł III etap odmrażania gospodarki. Sprawdź, co się zmieni, a za co nadal są kary

Już 18 maja wejdzie w życie III etap odmrażania gospodarki. Wiąże się z nim naprawdę wiele zmian, z którymi każdy Polak powinien się zapoznać. Niektóre obostrzenia nadal obowiązują, a za ich łamanie grożą wysokie kary!

Otwarcie salonów kosmetycznych i fryzjerskich

Swoją działalność będą mogły wznowić salony fryzjerskie i salony urody, ale nie można zapomnieć o zasadach higieny i bezpieczeństwa. W związki z nimi obowiązuje:

– noszenie przez klientów i obsługę maseczek, gogli lub przyłbic (u fryzjera, a w salonie kosmetycznym – jeśli zabieg na to pozwala);

– używanie ręczników jednorazowych, gdy jest to możliwe;

– przyjmowanie klientów po wcześniejszym umówieniu się na wizytę telefonicznie lub online;

– zamknięcie poczekalni dla klientów.

Otwarcie restauracji i innych lokali gastronomicznych

Otwarte zostaną również restauracje i lokale gastronomiczne. Podobnie, jak w przypadku otwarcia salonów urody i salonów fryzjerskich, obowiązują jednak pewne zasady:

– limit osób w lokalu (na 1 osobę musi przypadać co najmniej 4 m2);

– dezynfekcja stolika po każdym kliencie;

– zachowanie 2 m odległości między stolikami. Ważne! Blaty mogą być odsunięte od siebie o 1 m pod warunkiem, że stoliki oddzieli się dodatkowo przegrodami o wysokości minimum 1 m ponad blat stolika;

– zachowanie dystansu 1,5 m od gości siedzących przy osobnych stolikach;

– noszenie maseczek oraz rękawiczek przez kucharzy oraz obsługę lokalu gastronomicznego. Ważne! Goście restauracji mogą zdjąć maseczki, jeśli siedzą już przy stolikach.

Zmiany w komunikacji publicznej

W przypadku komunikacji publicznej zmiany, które zajdą, dotyczą głównie zwiększenia limitu pasażerów.

Każdy zarządca transportu miejskiego będzie odpowiedzialny za podjęcie decyzji, czy pozostaje przy dotychczasowym limicie, czy może też zwiększa go do 70 procent dostępnych w danym środku transportu miejsc.

Więcej informacji znajdziesz na kolejnej stronie: