in

Lekarze alarmują: ten objaw COVID-19 występuje jako jeden z pierwszych, a jest najczęściej ignorowany

COVID-19 może dopaść każdego z nas, niezależnie od wieku i nie ma żadnej reguły, która pozwoliłaby ustalić, jak w naszym przypadku przebiegnie choroba. Wciąż dowiadujemy się nowych rzeczy na temat wirusa, a wielu ludzi nadal ignoruje niektóre z poznanych objawów.

Z pewnością każdy wie, że koronawirus może objawiać się gorączką czy kaszlem, ale podstawowe objawy wcale nie muszą u nas wystąpić. Specjaliści alarmują – niektóre z objawów są widoczne na skórze i to one są najczęściej ignorowane!

Postanowił o tym przypomnieć m.in. chirurg dr Artur Szewczyk, znany w mediach społecznościowych jako “Chirurg Wojskowy”.

“Ostatnio dużo doniesień o niepokojących zmianach skórnych i krążenia po COVID-19. Jeżeli zauważyliście u siebie lub bliskich chorych i ozdrowieńców podobne zmiany proponuje kontakt z lekarzem” – apeluje.

Zmiany skórne COVID-19

Jeśli mówimy o zmianach skórnych, mamy na myśli nagłą wysypkę albo zaczerwienienie, które pojawia się na naszej skórze bez żadnego powodu. Mogą one świadczyć o obecności COVID-19. Poza tym trzeba uważać także na pokrzywkę i zmiany na palcach przypominające odmrożenie.

“Z dotychczasowych obserwacji wynika, że u zakażonych koronawirusem najczęściej występują zmiany plamisto-grudkowe i rumieniowo-grudkowe (ponad 40 proc. wszystkich przypadków). Kolejną grupę stanowią zmiany pseudoodmrozinowe, czyli tzw. palce covidowe (ok. 20 proc. przypadków) oraz zmiany pokrzywkowe (ok. 10 proc.), a także zmiany pęcherzykowe, które są dość charakterystyczne dla wszystkich infekcji wirusowych” – tłumaczy w rozmowie z portalem abczdrowie.pl prof. dr hab. n. med. Irena Walecka, Kierownik Kliniki Dermatologii CMKP Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA.

Źródło:ABC Zdrowie