in

Często zażywasz ibuprofen? To poważnie zagraża Twojemu życiu, lekarze radzą go odstawić.

Ibuprofen to niesteroidowy lek przeciwzapalny o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym.

Ogólnie dostępny bez recepty i jak się okazuje nadużywany. Uważany za bezpieczny, ale jak wynika z szeroko zakrojonych, najnowszych badań duńskich naukowców, wcale tak nie jest.

Mówi się nawet ostatnio o ograniczeniu dostępności leku.

Według przeprowadzonego badania ryzyko nagłego zatrzymania krążenia w przypadku pacjentów regularnie stosujących ibuprofen było aż o 31% większe. Diklofenak, inny bardzo popularny lek z grupy NLPZ, również dostępny w Polsce bez recepty, zwiększał ryzyko nagłego zatrzymania krążenia aż o 50%.

Profesor Gunnar Gislason z Uniwersytetu w Kopenhadze, autor badania apeluje do organizacji zdrowia o wycofanie ibuprofenu i innych leków z grupy NLPZ z grupy leków ze sprzedaży bez recepty.

Powiedział:

„To, że leki te są dostępne bez recepty i bez jakichkolwiek ograniczeń, daje opinii publicznej przekonanie, że muszą one być bezpieczne. Natomiast wyniki naszych badań dowodzą niezbicie, że NLPZ nie są nieszkodliwe. Diklofenak i ibuprofen, oba powszechnie stosowane, znacząco zwiększały ryzyko nagłego zatrzymania krążenia”.

fot. pixabay.com

To nie pierwsze badania, w których udowodniono szkodliwość leków w grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

British Medical Journal w ubiegłym roku publikował inne badania naukowe pod kątem ryzyka niewydolności serca, arytmii, udaru i zawału.

W związku z nimi lekarze prowadzący chorych na jakiekolwiek zaburzenia układu krążenia, ostrzegają pacjentów przed zażywaniem leków z grupy NLPZ.

fot. pixabay.com

„Leki z grupy NLPZ powinny być używane ostrożnie. Zdecydowanie powinny ich unikać osoby z grupy podwyższonego ryzyka wystąpienia chorób serca”.

Gislason dodał również: „Uważam, że te leki nie powinny być sprzedawane w supermarketach oraz na stacjach benzynowych gdzie nie ma wykwalifikowanego personelu, który mógłby doradzić, jak je stosować. Leki z grupy NLPZ powinny być dostępne jedynie w aptekach, w ograniczonych ilościach i w małych dawkach. Przekaz, który obecnie jest wysyłany do opinii publicznej, jest niewłaściwy. Jeśli możesz kupić lek w zwykłym sklepie, myślisz sobie, że pewnie jest to bezpieczny lek, jednak nasze badanie wykazało, że NLPZ mają negatywny wpływ na serce i układ krążenia. Potwierdza to też, że leki z tej grupy powinny być stosowane ostrożnie i dopiero po konsultacji z lekarzem”.

W badaniu przeanalizowano historię prawie 29000 pacjentów, u których wystąpiło nagłe zatrzymanie krążenia w latach 2001 – 2010. Ustalono, że leki z grupy NLPZ zwiększały ryzyko wystąpienia nagłego zatrzymania krążenia o 31%.

Prof. Gislason dodaje również, że maksymalna dawka, której nie powinno się przekraczać to 1200 mg ibuprofenu dziennie.

Żaden lek, nawet ten dostępny w sklepie i bez recepty nie jest obojętny dla zdrowia, ale osoby z grupy zwiększonego ryzyka chorób układu krążenia, leków z grupy NLPZ powinny po prostu unikać. Poinformuj o tym rodzinę i znajomych.

Źródło: academic.oup.com