Zdjęcie ilustracyjne freepik.com
in ,

10-latek niemal stracił życie po wypiciu 6 butelek wody. Rodzice ostrzegają przed zagrożeniem

Kiedy słońce gorąco praży, a upał daje się we znaki, pierwszą naszą myślą jest nawodnienie organizmu. Wszyscy zdają sobie sprawę z ryzyka związanego z udarem cieplnym czy odwodnieniem. Istnieje jednak mniej znane zagrożenie, które stało się brutalną rzeczywistością dla rodziny Jordanów, kiedy ich 10-letni syn trafił do szpitala z powodu intoksykacji wodą. Ich historia to przestroga dla nas wszystkich i lekcja, jak ważne jest umiejętne równoważenie spożywanej wody i elektrolitów.

Hiponatremia

Ray Jordan, dziesięcioletni chłopiec, doświadczył na własnej skórze czegoś, co jest znane jako hiponatremia. Jest to stan, w którym poziom sodu we krwi jest nieprawidłowo niski. Może to być spowodowane spożyciem dużej ilości wody w krótkim czasie, co likwiduje sód z organizmu. Hiponatremia może być stanem potencjalnie zagrażającym życiu, jeżeli nie jest odpowiednio i szybko leczona.

„To wyglądało, jakby był pod wpływem narkotyków, pijany, a nawet jakby miał upośledzenie umysłowe” – relacjonują Stacy i Jeff Jordan, rodzice chłopca.

Zabawa w upalny dzień i nieoczekiwane skutki

Rodzina Jordanów, pochodząca z Columbii, była w odwiedzinach u krewnych podczas weekendu z okazji święta Dnia Niepodległości 4 lipca. Ray bawił się na zewnątrz ze swoimi kuzynami.

„Wszyscy biegali dookoła domu, skakali na trampolinie, byli pełni energii” – wspomina Stacy.

W pewnym momencie Ray zaczął czuć się wyczerpany z powodu upału. Poszedł do domu, aby napić się wody. „Nie zdawaliśmy sobie sprawy, ile jej wypił.”

Od 20:30 do 21:30 chłopiec wypił sześć butelek wody. Pierwsze symptomy hiponatremii zaczęły się około 22:30, kiedy Ray zaczął wymiotować.

„Nie mógł kontrolować swojej głowy ani rąk. Stracił zdolność do poruszania się. Natychmiast zabrałem go do szpitala” – relacjonuje Jeff.

Powrót do zdrowia

Po przeprowadzeniu szeregu badań lekarze stwierdzili, że poziom sodu w jego krwi był bardzo niski. Jak wyjaśnia National Institutes of Health, taka sytuacja występuje, gdy nerki nie są w stanie poradzić sobie z ilością wody dostarczaną do organizmu. Lekarze podali Rayowi specyfiki pomagające w wydalaniu nadmiaru płynów, które spowodowały obrzęk wokół jego mózgu. „Dlatego tak bardzo bolała go głowa” – tłumaczy Stacy.

Od 4:00 rano do południa lekarze podawali Rayowi sód i potas, aby znormalizować jego krwioobieg.

O 13:30 Ray obudził się, poprosił o jedzenie i zapytał, co się stało. Teraz jest już w dobrym stanie, a jego rodzice poczuli ulgę, że nie doświadcza żadnych długotrwałych skutków ubocznych.

„Nigdy by nam nie przyszło do głowy, że duża ilość wody wypłukuje wszystko z organizmu, a to jest niebezpieczne” – mówi Jeff.

Rodzina Jordanów nauczyła się na własnym przykładzie, jak ważne jest w upalne dni picie napojów sportowych na przemian z wodą. Elektrolity zawarte w napojach sportowych nie rozcieńczają krwi, tak jak to robi woda.

Stacy i Jeff Jordan są niezmiernie wdzięczni personelowi szpitala Prisma Health Children’s w Columbia za wszystko, co zrobili dla ich rodziny. Pragną, aby ich historia uświadomiła więcej osób o zagrożeniach związanych z hiponatremią, szczególnie podczas letnich upałów.

Hiponatremia – Objawy i zapobieganie

Objawy hiponatremii mogą być różne w zależności od tego, jak szybko i do jakiego stopnia poziom sodu spada. Oto niektóre z możliwych objawów hiponatremii:

 1. Zmęczenie, osłabienie, brak energii
 2. Ból głowy
 3. Utrata apetytu, nudności, wymioty
 4. Skurcze mięśniowe lub drgawki
 5. Dezorientacja, zamieszanie, lub brak koncentracji
 6. Splątanie mowy
 7. Zaburzenia równowagi, przewracanie się
 8. W skrajnych przypadkach: utrata przytomności, napady drgawek, śpiączka

Aby zapobiec hiponatremii, można zastosować następujące zasady:

 1. Pij wodę odpowiednio do poziomu aktywności fizycznej. Jeśli uprawiasz intensywny sport lub przebywasz w gorącym klimacie, możesz potrzebować więcej wody, ale pamiętaj, aby równocześnie zwiększyć spożycie elektrolitów.
 2. Utrzymuj zbilansowaną dietę, która dostarcza wystarczającej ilości sodu.
 3. Jeśli jesteś na jakimś leczeniu, które zwiększa ryzyko hiponatremii (na przykład pewne leki przeciwnadciśnieniowe, antydepresanty, czy leki przeciwpadaczkowe), omów to z lekarzem. Może być konieczne regularne badanie poziomu sodu we krwi.
 4. Unikaj nadmiernej konsumpcji alkoholu, który może zaburzyć równowagę elektrolitów w organizmie.
 5. Jeśli jesteś w stanie zdrowotnym, które zwiększa ryzyko hiponatremii, takim jak niewydolność serca, niewydolność nerek czy choroby wątroby, ważne jest, aby ściśle współpracować z lekarzem w celu monitorowania poziomu elektrolitów.

Pamiętaj, że zawsze należy skonsultować się z lekarzem, jeżeli podejrzewasz hiponatremię lub cierpisz na ciężkie objawy odwodnienia.

Źródło: wistv.com