in

Gwałtowna zmiana pogody przed świętami. Tego nikt się nie spodziewa

Zapowiada się, że Boże Narodzenie będzie wyjątkowo ciepłe w Polsce, a pogoda przypominać będzie raczej jesień niż zimę. Według prognoz, termometry mogą pokazywać nawet 11 stopni Celsjusza w Wigilię.

Ocieplenie na święta?

Przyczyną tego ocieplenia jest „wąż chmur”, czyli niż znad Atlantyku, który sprowadza do nas ciepłe powietrze oraz fakt, że silny wyż Kaspar, który dotychczas utrzymywał się nad Polską, będzie stopniowo przesuwać się w kierunku wschodnim.

Już dziś, 20 grudnia, temperatura wzrośnie nawet do 7 stopni Celsjusza w niektórych województwach, a ocieplenie będzie się intensyfikować w kolejnych dniach.

„Wygląda na to, z tych dzisiejszych obliczeń, że będzie bardzo duże uderzenie ciepła, właśnie tuż przed Świętami i w Wigilię. Będzie temperatura do około 10 stopni, więc można sobie wyobrazić, że to wszystko co leży, ten śnieg 30-40 centymetrów w niektórych regionach, będzie bardzo szybko topnieć. To będzie okropna pogoda, mówiąc krótko, bo będzie też padać deszcz. Więc będzie mokro, będzie klapa i do tego będą opady deszczu, i 10 stopni” – powiedział prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski, w programie „Wstajesz i weekend”.

Portal fanipogody.pl również informuje o zbliżającej się odwilży:

„Dopóki niż znajdował się na południowy zachód od Polski, spływało do nas chłodne powietrze z północy. Podczas gdy niż znajdzie się już na południowy wschód od kraju, po jego zachodniej stronie do Polski napływa ciepłe powietrze z południa. Odsuwanie się i słabnięcie wyżu ma jeszcze jeden skutek. Otwiera się droga dla cyrkulacji strefowej w nasz region. To również będzie miało olbrzymi wpływ na odwilż jaka przed nami” – czytamy.

Źródło: wiadomosci.radiozet.pl, fanipogody.pl