fot. freepik.com
in ,

Nawet wprawieni grzybiarze popełniają ten jeden błąd – W rezultacie jadalne grzyby stają się trujące

Kiedy grzyby jadalne stają się trujące? O tym Polacy nie wiedzą – może zakończyć się to tragedią.

Może się okazać, że grzyby jadalne także przyczynią się do zatrucia? O tej rzeczy niewiele grzybiarzy wie, a jest ona naprawdę kluczowa. Wciąż popełniany jest jeden błąd, który może skończyć się naprawdę źle. Czego lepiej unikać?

W tym roku Polacy mogą cieszyć się z koszyków pełnych grzybów. W lasach możemy spotkać mnóstwo osób, które mają nadzieję, że uda im się zebrać jak najwięcej wspaniałych okazów, które później trafią na talerz. Trzeba jednak pamiętać o tym, że grzybobranie nie należy do prostych zadań i łatwo jest się pomylić. Wystarczy jeden mały błąd, aby rozegrał się prawdziwy dramat, a jadalny okaz zamienił się w trujący.

Dlaczego grzyby jadalne mogą stać się trujące?

fot. freepik.com

Jeśli planujesz się wybrać na grzyby, a nie masz doświadczenia, koniecznie musisz wiedzieć o jednej rzeczy. Na portalu Onet pojawiły się najważniejsze zasady, które obowiązują przy samodzielnym zbieraniu grzybów, jak i przy kupowaniu ich w markecie.

Eksperci są pewni co do jednego – nigdy nie powinniśmy zbierać młodych grzybów. Wtedy szczególnie trudno jest rozpoznać, czy dany okaz jest jadalny, czy może raczej trujący. Jego cechy gatunkowe jeszcze się odpowiednio nie wykształciły. Łatwo o błąd, który może skończyć się dla nas źle.

Co jeszcze jest ważne?

Nie wolno łączyć grzybów z winem. Niektóre gatunki jadalnych grzybów, gdy są spożywane razem z wysokoprocentowym trunkiem, przekształcają się w trujące. Wszystko przez koprynę, czyli substancję blokującą rozkład alkoholu, która może przyczynić się nawet do śmierci.

Koniecznie podziel się tą ważną informacją z innymi!

Źródło: Onet