in

Grupa krwi ma wpływ na zakażenie COVID-19? Posiadacze jednej z nich mogą odetchnąć z ulgą.

Sytuacja epidemiologiczna w naszym kraju z dnia na dzień staje się coraz bardziej dramatyczna. W tym trudnym dla wszystkich czasie powinniśmy w sposób szczególny dbać o siebie i o swoich bliskich. Możemy zapobiec zakażeniu, a jak się okazuje, posiadacze pewnej grupy krwi mają ułatwione zadanie! Naukowcy podejrzewają, że to, jaką mamy grupę krwi, ma wpływ na chorobę. Koniecznie poznaj szczegóły.

Koronawirus a grupa krwi

Koronawirus wciąż jest prawdziwą zagadką i wiele pytań pozostaje bez odpowiedzi. Eksperci z całego świata pracują nad szczepionką i lekiem, które pomogłyby nam wygrać walkę z pandemią. Wyniki najnowszych badań są naprawdę szokujące.

Dwa niezależne ośrodki badawcze podzieliły się niesamowitymi wynikami badań. Ryzyko zachorowania na COVID-19 jest powiązane z grupą krwi. Niektórym będzie się bardzo łatwo zarazić, inni – będą bardziej bezpieczni.

Jak się okazuje, osoby z grupą krwi A lub AB są bardziej narażone na zakażenia koronawirusem. Przebieg choroby w ich przypadku może być naprawdę ciężki. Osoby te częściej będą musiałby być pod respiratorem.

W przypadku osób z grupą krwi 0 sytuacja wygląda zupełnie inaczej – szanse na zakażenie COVID-19 są o wiele mniejsze.

Duńscy naukowcy z Odense przebadali 7422 osób chorych na COVID-19, biorąc pod uwagę ich grupę krwi. 38,4 proc. miało grupę krwi 0, natomiast 44,4 proc. grupę A. 2,2 mln osób w Danii ma grupę 0 – jest to ok. 41,7 proc. Grupę A posiada 42,4 proc. mieszkańców kraju.

Podobne wyniki badań napłynęły z Vanouver w Kanadzie. Osoby z grupą krwi A lub AB częściej potrzebowały respiratorów (84 proc.). W przypadku osób z grupą krwi 0 lub B takich środków pomocy wymagało 61 proc.

Wyniki dotychczasowych badań mówią same za siebie – osoby z grupą krwi A lub AB ciężej przechodzą chorobę i bardziej atakuje ona płuca, a także nerki.

Eksperci zaznaczają jednak, że póki co są to tylko wstępne wnioski i że potrzeba więcej badań i więcej czasu, aby uznać to za fakt. Osoby z grupą krwi 0 mogą poczuć się nieco bezpieczniej dzięki tym informacjom, ale mimo to powinny nadal przestrzegać wszelkich restrykcji, aby pilnować swojego zdrowia i nie zarazić innych osób.

Źródło: Wirtualna Polska