in

Kto jest najbardziej narażony na zakażenie koronawirusem? Najnowsze wyniki badań szokują.

Już niemal od początku trwania pandemii koronawirusa, naukowcy alarmowali, że to, jaką ktoś ma grupę krwi, znacząco wpływa na ryzyko zakażenia. Nikt jednak nie potrafił w prosty sposób wyjaśnić, dlaczego tak jest.

Dziś naukowcy z Uniwersytetu Harvarda i Oklahoma Blood Institute nie mają już wątpliwości. Znamy najnowsze wyniki badań. Wielu będzie zaskoczonych.

Grupa krwi a ryzyko zakażenia koronawirusem

Naukowcy poinformowali, że osoby, które posiadają grupę krwi A są bardziej narażone na to, że dojdzie u nich do zakażenia koronawirusem, ponieważ ich typ krwi stwarza o wiele bardziej „lepkie” środowisko do tego, by wirus mógł „przylgnąć”.

Do odkrycia doszło, kiedy dr John Armitage z Oklahom Blood Institute (OBI) zaczął badań próbki na obecność przeciwciał przeciwko COVID-19 pochodzące od dawców krwi. Eksperci zwrócili uwagę na różnice w przeciwciałach między grupą krwi A i AB a grupą krwi 0.

„Różnica wynosiła 2,5 proc. między tymi grupami” – wyjaśnia badacz.

Dr Armitage wytłumaczyła:

„To może wyjaśniać przypadki, kiedy dwie osoby mieszkają razem, jedna choruje, a druga się nie zaraża. To może być związane z grupą krwi. Pacjenci z grupą krwi A wydają się bardziej podatni na COVID-19.”

Dr Bartosz Fiałek odniósł się do wyników badań na swoim profilu na Facebooku:

„Grupa krwi A może zwiększać ryzyko zachorowania na COVID-19. Tłumaczone jest to faktem „przyciągania” koronawirusa SARS-2, a szczegółowiej – domeny wiążącej receptor (RBD) zlokalizowanej na szczycie białka kolcowego (podjednostka S1), do antygenów grupy krwi A, które znajdują się na komórkach dróg oddechowych, czyli łączeniu się RBD nowego koronawirusa z receptorami ACE2 znajdującymi się na powierzchni komórek dróg oddechowych, które to połączenie umożliwia rozwój infekcji”.

Wnioski opublikowano w „Blood Advances”.

Oczywiście nie oznacza to, że wyłącznie ci, którzy mają grupę krwi A, będą się zakażać. Każdy może się zarazić, ale po prostu niektórzy są na to bardziej narażeni.

Każdy z nas dla bezpieczeństwa swojego i ludzi wokół siebie powinien przestrzegać podstawowych zasad w czasie pandemii koronawirusa: nie zapominać o maseczkach ochronnych, myć i dezynfekować ręce, zachowywać dystans społeczny i unikać zgromadzeń.

Podziel się tą ważną informacją z innymi!

źródło: onet.pl