fot. freepik.com
in

Często odczuwasz zmęczenie? Miewasz bóle mięśni i stawów? To mogą być sygnały poważnej choroby!

Kiedy czujemy się kiepsko, większość z nas prawdopodobnie ignoruje problem i wmawia sobie, że to nic wielkiego. Dziewięć razy na dziesięć, pewnie będziemy mieć rację. Ale prawda jest taka, że czasem ciało stara się nas ostrzec przed czymś poważniejszym. Zmęczenie, ból mięśni i stawów, to tylko przykłady. Są to wspólne objawy, których wszyscy od czasu do czasu doświadczamy… ale mogą to też być objawy fibromialgii.

Fibromalgia – co to takiego?

Fibromialgia jest chronicznym zaburzeniem, charakteryzującym się bólami mięśni i stawów, zmęczeniem, zwiększoną wrażliwością na ból i wieloma innymi objawami.

Zgodnie z Centrum Kontroli Chorób około 2 procent populacji w Stanach Zjednoczonych cierpi z powodu tej choroby, a to około 4 miliony Amerykanów. Klinika Mayo stwierdza, że większość chorych cierpiących na tę chorobę to kobiety. Ale stwierdzono, że genetyka odgrywa rolę, więc jeśli ktoś z Twojej rodziny ma fibromialgię, najprawdopodobniej też ją będziesz miał.

Według Narodowego Instytutu Zdrowia, fibromialgia może być wyjątkowo trudna do leczenia, dlatego ważne jest, aby znać objawy oraz jak najszybciej skonsultować się z internistą lub reumatologiem by uzyskać dokładną diagnozę i zacząć leczenie.

Fibromalgia – Objawy

Zgodnie z brytyjskim Narodowym Instytutem Zdrowia, osoby cierpiące na fibromialgię miały długotrwały ból, zwiększoną wrażliwość na ból i problemy z myśleniem w sposób wyraźny (objaw zwany jako Fibro-Mgła). Fibromialgia może również wpływać na sen, co z kolei prowadzi do jeszcze większego bólu i stresu, a także chronicznego zmęczenia.
Oto kilka innych objawów fibromialgii:
• Sztywność poranna
• Bolesne okresy menstruacyjne
• Mrowienie lub drętwienie w dłoniach i stopach
• Zespół jelita drażliwego
• Migreny i inne rodzaje bólów głowy
• Zaburzenia stawów
• Zespół bolesnego pęcherza moczowego

Nawet jeśli masz kilka z tych objawów, nie oznacza to, że masz fibromialgię. Ale jest to wyraźny znak, że powinieneś udać się do lekarza i zbadać sprawę.
Życie z przewlekłym bólem zwiększa ryzyko wystąpienia innych chorób psychicznych i fizycznych, dlatego ważne jest, aby zwrócić się jak najszybciej o pomoc medyczną i zdiagnozować przyczynę. Po diagnozie, będziesz mógł złagodzić objawy i żyć szczęśliwym oraz zdrowym życiem pomimo choroby. Leczenie często polega na połączeniu leków, ćwiczeniach oraz dobrej diecie. Może również obejmować terapię behawioralną i inne metody radzenia sobie ze stresem, które pomagają pacjentom radzić sobie z przewlekłym bólem i zmęczeniem.
Proszę udostępnij ten artykuł, aby pomóc rozpowszechniać wiedzę na temat fibromialgii i jej objawów!

Fotografie: flickr