in

Można podwoić swoją emeryturę? ZUS opublikował konkretne wyliczenia

Wciąż niewiele osób wie o tym, że można zapewnić sobie dwa razy większą emeryturę. Wystarczy podjęcie jednej kluczowej decyzji. Dotyczy to wszystkich Polaków, którzy legalnie pracowali i płacili składki emerytalne. Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma dla nich specjalną gratyfikację.

O czym mowa? Warto znać szczegóły!

Emerytura dwukrotnie wyższa

Jak informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych, w latach 2015-2017 ponad 80 procent Polaków decydowało się na przejście na emeryturę od razu po tym, jak osiągnęli oni wiek emerytalny. W zeszłym roku decydowało się na to już tylko 60 procent Polaków.

Trzeba zaznaczyć, że system, który działa od 1999 roku zapewnia większy kapitał emerytalny w chwili, gdy wydłużymy aktywność zawodową.

Roczna składka od przeciętnego wynagrodzenia w 2019 roku wynosiła 11,5 tys. zł. Każdy senior, który posiada kapitał w wysokości 350 tys. zł i nie zdecyduje się na natychmiastowe zakończenie swojej aktywności zawodowej, zwiększy swoje świadczenie nawet o 3,3 procent.

Warto podkreślić również znaczenie waloryzacji, która, jak wynika z rządowego projektu ustawy, będzie wynosić minimalnie 50 zł brutto. Świadczenia wzrosną procentowo, szacuje się, że o 3,84 procent. Ostateczne informacje na ten temat pojawią się w lutym, razem z informacjami dotyczącymi inflacji i wzrostu płac.

Trzeci element, który jest kluczowy, jeśli chodzi o wysokość świadczenia to zmniejszenie okresu średniego dalszego trwania życia po zakończeniu aktywności zawodowej, przez który dzielimy kapitał, który został zgromadzony i uzyskujemy kwotę miesięcznego świadczenia.

ZUS opublikował wyliczenia, z których wynika, że mężczyzna, który dysponuje kapitałem 350 tys. zł, przechodząc w zeszłym roku na emeryturę w wieku 65 lat, uzyskałby prawo do świadczenia wynoszącego 1612 zł. A co gdyby pracował dalej?

Rok później jego emerytura wynosiłaby już 1885 zł. Jeśli zakończy aktywność zawodową za 5 lat, jego świadczenie będzie wynosić 3154 zł.

W przypadku kobiety o takim samym kapitale, sytuacja wyglądałaby następująco: gdyby przeszła w styczniu 2019 roku na emeryturę w wieku 60 lat, wynosiłaby ona 1342 zł, po 5 latach – 2569 zł.

„Te przykłady pokazują, że osoba zarabiająca przeciętne wynagrodzenie, która zgromadziła 350 tys. zł w momencie osiągnięcia wieku emerytalnego w 2019 roku, może podwoić wysokość emerytury, jeśli będzie kontynuować pracę przez 5-6 lat. Jednocześnie bowiem będzie się w tym czasie zwiększał kapitał emerytalny z uwagi na dodatkowe składki oraz waloryzację konta, jak również do obliczenia emerytury zostanie przyjęte niższe średnie dalsze trwanie życia” – podsumowują pracownicy ZUS.

Podziel się tymi ważnymi informacjami z innymi!

Źródło: Interia