fot. freepik
in

Jeśli uważasz, że dobrze gotujesz ryż, sprawdź ten jeden trik. Pora na smaczniejsze dania

Ryż jest czymś prostym do przygotowania, nawet dla kogoś, kto z gotowaniem nie ma na co dzień nic wspólnego. Jednak, czy aby na pewno zawsze smakuje w ten sam sposób? Odpowiedź jest oczywista: nie. Poza tym, że występuje wiele rodzajów ziaren, można wyróżnić też kilka sposobów jego gotowania. Ten jeden trik sprawi, że ryż będzie o wiele smaczniejszy i na pewno usłyszysz od swojej rodziny, że smakuje inaczej niż dotychczas.

Błędy podczas gotowania ryżu

Okazuje się, że ważne jest to, aby unikać mieszania ryżu podczas gotowania. To spowoduje, że jego konsystencja będzie puszysta. Dlaczego? Uaktywni się działanie skrobi, a ryż zacznie się kleić. Jeśli jednak robisz risotto, możesz na spokojnie pokusić się o to, aby wszystko było ze sobą zmieszane.
Aby zapobiec sklejaniu się ryżu, należy dodać do garnka trochę soli i oleju, a dopiero po tym wrzucić ryż.

Jeszcze jednym popularnym błędem jest gotowanie go w zbyt dużej temperaturze. Warto pamiętać o tym, że najpierw trzeba wodę doprowadzić do wrzenia, a dopiero potem dodać ryż. Po dodaniu ryżu obniżamy temperaturę.

Niezawodna metoda

Metoda ta została nazwana ,,regułą 30″, a oznacza ona nic innego niż to, że musimy przed ugotowaniem ryżu przepłukać w wodzie jego ziarna około trzydziestu razy. O tym triku mówił również jeden z australijskich kucharzy, Monty Kolundrovic w pewnym programie radiowym. Tłumaczył on, że dzięki niemu usuwamy skrobię z ziaren, a to właśnie skrobia sprawia, że stają się one zlepione. Sprawdź koniecznie, a nie pożałujesz!