in

Ogromne zmiany w godzinach dla seniorów już za kilka dni. Lepiej wiedzieć, o czym mowa.

Rząd poinformował, że w Wigilię możemy zapomnieć o godzinach dla seniorów. Wszyscy Polacy swobodnie zrobią zakupy w godzinach, które będą dla nich odpowiednie. Wszystko to za sprawą faktu, że w czwartek sklepy i tak będą czynne krócej niż zwykle.

Zniesienie godzin dla seniorów

Chyba każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że od poniedziałku do piątku w godzinach od 10:00 do 12:00 od dłuższego czasu zakupy mogą robić tylko seniorzy, którzy ukończyli 65. rok życia. Mowa o sklepach spożywczych, drogeriach i aptekach.

Eksperci postanowili zaapelować o zniesienie przepisu, który będzie kłopotliwy szczególnie w Wigilię.

W czwartek rząd przyjął rozporządzenie Rady Ministrów, które pozwoli nam zapomnieć o tym problemie. W Wigilię każdy z nas będzie mógł zrobić zakupy w dowolnych godzinach.

Należy przypomnieć, że tego dnia większość ze sklepów będzie czynna do godziny 14:00. Utrzymanie godzin dla seniorów w tym dniu wiązałoby się z ogromnymi kolejkami i tym samym zwiększeniem ryzyka rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Zgodnie z tym samym rozporządzeniem w spotkaniach świątecznych może uczestniczyć jedynie pięć osób. Limit nie obejmuje osoby, która organizuje spotkanie i osób z nią zamieszkujących.

„Do dnia 27 grudnia 2020 r. zakazuje się organizowania […] zgromadzeń, w tym imprez, spotkań i zebrań niezależnie od ich rodzaju, z wyłączeniem i spotkań do 5 osób, które odbywają się w lokalu lub budynku wskazanym jako adres miejsca zamieszkania, lub pobytu osoby, która organizuje imprezę lub spotkanie” – czytamy.

„Zacznijmy od tego, że najlepiej, by na wigilii było jak najmniej osób, które nie mieszkają ze sobą. To jest najbezpieczniejsze dla zdrowia. Samo rozporządzenie reguluje to w ten sposób, że rodzina, która mieszka ze sobą, może być bez żadnego limitu, a dodatkowo może być jeszcze 5 osób” – tłumaczy rzecznik rządu, Piotr Müller.

Źródło: o2.pl/Polska Times/Money