in

Godzina policyjna w Polsce? Słowa ministra zdrowia nie pozostawiają żadnych złudzeń.

W dniu dzisiejszym minister zdrowia podczas rozmowy z Krzysztofem Ziemcem w RMF FM wypowiedział się w sprawie godziny policyjnej. Stwierdził on, że wymagałoby to wprowadzenia ustawy. Nie wyklucza się jednak, że jeśli sytuacja epidemiologiczna dalej będzie się pogarszać, rząd zdecyduje się na taki krok.

W innych państwach w związku z pandemią koronawirusa została wprowadzona godzina policyjna. Minister zdrowia przywołał przykład Finlandii, gdzie przez kolejne trzy tygodnie nie będzie można wychodzić z domu.

Minister zdrowia o godzinie policyjnej

„Regulacyjnie, bo rozumiem, że pytanie dotyczy aspektu prawnego, no to my musielibyśmy takie obostrzenia wprowadzać poprzez ustawę” – mówił Adam Niedzielski.

Krzysztof Ziemiec zapytał, czy rząd w ogóle bierze pod uwagę wprowadzenie godziny policyjnej.

„Panie redaktorze, my bierzemy wszystkie scenariusze pod uwagę, te optymistyczne, ale i te czarne pesymistyczne scenariusze. Na przykład mamy bardzo trudną sytuację na Śląsku. Sytuacja w różnych regionach wygląda różnie. […] Na Śląsku przygotowujemy specjalny plan ewentualnej relokacji pacjentów z wykorzystaniem transportu lotniczego, wojskowego, do regionów, gdzie są dostępne łóżka szpitalne” – odpowiedział minister.

Czy zatem będziemy mieli do czynienia z godziną policyjną w czasie świąt wielkanocnych?

„Jeśli sytuacja będzie taka, że nie będziemy widzieli w czasie najbliższego tygodnia, półtora tygodnia, że dochodzi do przesilenia, że zmieniają się trendy, będziemy musieli rozważyć takie scenariusze” – wytłumaczył minister.

Niektóre decyzje nie są łatwe i wymagają wielu przygotowań. Czy rząd obawia się wprowadzenia ostrych restrykcji?

[…] jeśli tylko widzimy sygnały dopuszczające odmrożenie lub luzowanie, no to od razu takie kroki podejmujemy. Jeżeli widzimy perspektywę zaostrzenia sytuacji, to oczywiście te regulacje bardziej dolegliwe przyjmujemy. Tak było w tym okresie grudniowym, styczniowym” – tłumaczył Adam Niedzielski.

W dniu dzisiejszym odnotowano 31 757 przypadków zakażeń koronawirusem. Sytuacja jest bardzo niepokojąca.

„Trzeba się spodziewać, że apogeum trzeciej fali będzie w okresie okołoświątecznym” – skomentował minister.

Źródło: RMF FM