in ,

GIS wydał specjalne oświadczenie – To już się zaczęło, każdy z nas musi mieć się na baczności!

GIS postanowił wydać specjalne oświadczenie skierowane do wszystkich Polaków – musimy na siebie uważać. Wiosna i wysokie temperatury sprzyjają pojawianiu się ogromnego zagrożenia, o którym bardzo często zapominamy.

O czym mowa? Oczywiście o pojawieniu się kleszczy. GIS alarmuje, że zaczyna się sezon ich wzmożonej aktywności. Na spacerach w lasach, parkach czy na łąkach możemy mieć do czynienia z nieproszonym gościem na swoim ciele. Miewa to bardzo poważne konsekwencje.

Osoby, które planują wybrać się na spacer, muszą mieć się na baczności. Nie zapominajmy po powrocie obejrzeć swojego ciała, czy aby na pewno nie znajduje się na nim kleszcz.

,,Wybierając się na spacer do lasu, parku bądź na inne tereny zielone uważajmy na te pajęczaki. Po powrocie dokładnie oglądajmy swoje ciało, ukłucie kleszcza nie boli! Pamiętajmy też o dzieciach. Kleszcze najczęściej można znaleźć tam, gdzie skóra jest najdelikatniejsza (na rękach, nogach, głowie – na granicy włosów i za uszami, w zgięciach stawów, w pachwinach oraz fałdach skórnych)” – apeluje GIS do Polaków.

Kiedy mowa o kleszczach, trzeba zaznaczyć, że są groźne nie tylko dla człowieka, ale także dla zwierząt. Warto po każdym spacerze oglądać sierść swojego pupila – może chodzić po niej malutki kleszcz.
 
Jedną z bardzo groźnych chorób, które przenoszą kleszcze, jest borelioza.
 
,,Najczęstszym objawem boreliozy jest rumień, który możemy zaobserwować nawet po kilku tygodniach od ugryzienia. Każdy z niepokojących objawów należy skonsultować z lekarzem” – informuje GIS.
 
Podziel się tą ważną informacją ze swoimi bliskimi!

Źródło: RMF 24,GIS