in ,

Znamy średnią wieku ofiar śmiertelnych koronawirusa w Polsce. Aż ciężko uwierzyć w te dane!

Koronawirus cały czas zbiera żniwo i na próżno możemy szukać dobrych wiadomości. Ministerstwo Zdrowia wciąż podaje informacje o kolejnych ofiarach.

Póki co większość z nas zdawała sobie sprawę tylko z liczby zgonów, jednak GIS opublikował informacje, które mogą zaskoczyć.

W Polsce mamy już 292 zgonów z powodu koronawirusa. Liczba ta z dnia na dzień rośnie. Dzięki nowym informacjom możemy się dowiedzieć bardzo ważnej rzeczy: jaka jest średnia wieku ofiar śmiertelnych koronawirusa? Nikt nie spodziewał się takich danych!

Ze statystyk, które podaje GIS, wynika, że kobiety stanową 55,2% przypadków wśród zakażonych koronawirusem w naszym kraju. Jednak jeśli weźmiemy pod uwagę liczbę zgonów sytuacja wygląda inaczej – aż 57,9% osób, które zmarły z powodu koronawirusa to mężczyźni.

Znane są również statystyki, które dotyczą wieku!

Średnia wieku wynosi 72,9 lat, a mediana 75 lat. Największy odsetek śmiertelności jest widoczny w grupach wiekowych 70-79 (33% zgonów) oraz 80-89 (29,5%). Wśród osób, które mają od 0 do 29 lat nie odnotowano póki co żadnego zgonu.

A co z województwami? Szczególnie w jednym sytuacja wygląda bardzo źle.

W skali całego państwa wynosi ona 17,4 przypadków na sto tysięcy osób. W rozkładzie ze względu na województwa najwyższa wartość wskaźnika jest na Mazowszu – 30,7; później kolejno w województwach: dolnośląskim 24; łódzkim 21,5; podlaskim 18,8 i śląskim 18,7.

Województwo pomorskie cieszy się najniższym wskaźnikiem zapadalności. Mowa o jedynie 7,3 na sto tysięcy przypadków. Poza tym niskie wskaźniki są również w województwach: lubuskim 7,7; warmińsko-mazurskim 8,6; podkarpackim 10,4 i lubelskim 11,1.

Źródło: GIS, miniaturka: youtube/BBC News