in

GIS bije na alarm, groźna bakteria w popularnej przyprawie – sprawdź, czy nie masz jej w swojej kuchni

Co jakiś czas zdarza się, że w produktach, które kupimy w sklepie, czają się niebezpieczne bakterie. Warto mieć rękę na pulsie i nie doprowadzić do ich spożycia. Może wiązać się to z wieloma poważnymi konsekwencjami.

GIS poinformował, że w jednej z popularnych przypraw wykryta została Salmonella. Sprawdź, czy nie masz tej partii w swojej kuchni!

Salmonella w przyprawie

Główny Inspektorat Sanitarny ostrzegł Polaków. Ziele angielskie firmy LEVANT Foods sp. z o.o., Oddział we Wrześni, ul. Przemysłowa 5 b, i sprzedawanej przez trzy marki może zawierać Salmonellę. Produkt został już wycofany ze sprzedaży, jednak niektórzy z pewnością już go kupili.

Ostrzeżenie GIS dotyczy produktu VITPOL Ziele Angielskie o numerze partii 19117/991 i terminie spożycia: sierpień 2023, produktu RUSTICA Ziele angielskie o numerze partii 23517/99 i dacie ważności sierpień 2023 oraz PORTLAND Ziele angielskie o numerze partii 23517991 i terminie ważności sierpień 2023.

„Spożycie produktu bez odpowiedniej obróbki termicznej wiąże się z ryzykiem zatrucia pokarmowego” – alarmuje Główny Inspektorat Sanitarny.

Wycofywanie przedstawionych wyżej partii jest monitorowane przez Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

Warto wiedzieć, że w jelicie grubym człowieka pałeczki Salmonelli występują i nie są wtedy w żadnym razie groźne, ale kiedy spożywamy produkt, który je zawiera, możemy cierpieć na dolegliwości żołądkowo-jelitowe. Najbardziej narażone są osoby, których odporność jest obniżona i które cierpią na choroby układu pokarmowego.

Objawów można spodziewać się kilkanaście godzin po spożyciu produktu. To gorączka, bóle brzucha, biegunka, nudności i wymioty.

Podziel się tą ważną informacją z innymi!

Źródło: PAP