fot. Adobe Stock
in

Gdzie warto kupować podręczniki szkolne?

Podręczniki szkolne to jak wiadomo nieodłączna część procesu nauczania. Odpowiednio dobrane, służą uczniom rzetelną wiedzą przez długie lata i stanowią jednocześnie ogromne wsparcie dla nauczyciela. Ważne zatem, by starannie przemyśleć kwestię wyboru materiałów do nauki, co przełoży się na późniejsze wyniki dzieci i młodzieży, a zarazem pomoże dobrze zrozumieć im przedmiot. Kupując książki, opłaca się również kompletować je nieco wcześniej, dzięki czemu można zaoszczędzić całkiem spore kwoty pieniędzy i uniknąć stania w kolejkach.

Cechy wartościowego podręcznika

Profesjonalnie skonstruowany podręcznik powinien łączyć w sobie kilka istotnych elementów. Wbrew pozorom nie wolno zapominać o szacie graficznej, gdyż właśnie atrakcyjne ilustracje; wyraźne tabele, wykresy i podkreślenia ułatwiają przyswajanie i zapamiętywanie tekstu. Pięknie opracowany pod tym względem podręcznik, już od pierwszego spojrzenia przyciąga uwagę młodych ludzi, skutecznie wzbudzając ich ciekawość. Obecnie, większość okładek naprawdę efektownie się prezentuje, bez znaczenia, jakiego przedmiotu dotyczą. Niemal wszystkie najpopularniejsze podręczniki szkolne dostaniemy dziś bez problemu w wielu księgarniach – m.in. w sieci salonów Empik.

Z drugiej strony, niebagatelny wpływ na jakość materiałów do nauczania ma oczywiście aspekt merytoryczny. Spójny układ treści, chronologia wydarzeń, czy logicznie przedstawione zagadnienia tworzą pewnego rodzaju nieprzypadkowy ciąg, przez co nie ma mowy o chaosie. Jest to absolutnie konieczne, bowiem tylko wtedy młodzież ma szansę wynieść maksimum z lekcji. W natłoku informacji i porozrzucanych haseł ciężko przecież o komfort podczas nauki.

Kolejnym punktem jest dbanie o to, by podręcznik był aktualny, czyli zgodny, chociażby z wydarzeniami mającymi teraz miejsce na świecie, bądź ogólnie przyjętymi zasadami. Sam tekst powinien zaś być napisany z użyciem stylu naukowego, tj. z terminologią charakterystyczną dla danej dziedziny nauki.

Jak odpowiednio korzystać z podręczników?

Aby jednak w stu procentach skorzystać z możliwości, jakie daje podręcznik szkolny, trzeba nauczyć się właściwie z niego korzystać. Tym samym, proces uczenia się będzie przyjemnym i o wiele łatwiejszym doświadczeniem. Ważne są tu więc systematyczne powtórzenia, regularne przerwy, robienie notatek i czytanie na głos. Tym sposobem, materiał opanowuje się szybciej i efektywniej, bez niepotrzebnego stresu. Oprócz tego, zyskując dodatkowo czas wolny, jako że nie trzeba powtarzać później wiadomości w tak dużej ilości.

Poszczególne dziedziny mają też swoją wyjątkową specyfikę i inaczej przebiega nauka przedmiotów ścisłych, a inaczej humanistycznych. Podstawą w pierwszym przypadku jest nade wszystko zrozumienie tematu, bo bezmyślne zakuwanie w ogóle się tu nie sprawdza. Ucząc się zaś języka polskiego lub historii, dobrze jest głośno czytać materiał i zapisywać najważniejsze urywki. Faktem jest natomiast, że każdy uczeń powinien samodzielnie wypracować swój własny system nauki- w ramach metody prób i błędów najprościej dojść do celu.

O autorach podręczników szkolnych

Co więcej, podręczniki dla uczniów tworzone są z pasją i zaangażowaniem ekspertów, posiadających doświadczenie w opracowywaniu materiałów edukacyjnych. Nie ma więc obaw, że źródła, z których uczą się najmłodsi i trochę starsza młodzież będą przedstawiały nieprawdziwe, bądź nieaktualne informacje. Wybór podręczników jest natomiast ogromny, a ich zawartość coraz lepsza i jednocześnie bardziej wartościowa niż przed laty. Mając zaś na uwadze dość wysokie ceny, warto wcześniej udać się na szkolne zakupy.