in

COVID-19 nie powstał w Wuhan? Najnowsze badania mówią same za siebie.

Chińscy naukowcy są zdania, że istnieją dowody na to, że koronawirus wcale nie powstał w Wuhan. Tak naprawdę były to Indie – w chwili gdy nastąpiła tam fala upałów w ubiegłym roku.

Gdzie powstał COVID-19?

Zespół z Chińskiej Akademii Nauk zajął się badania dotyczącymi mutacji COVID-19. Celem było ustalenie, gdzie tak naprawdę powstał koronawirus. Wirusy podlegają mutacją w czasie replikacji i każdorazowo zachodzą w ich sekwencji nieduże zmiany. To powinno pomóc w śledzeniu pierwotnej wersji SARS-CoV-2 poprzez znalezienie próbki, która ma najmniejszą liczbę mutacji.

Chińscy naukowcy doszli do niebywałych wniosków – niemożliwym jest, aby COVID-19 powstał w Wuhan. Musiały to być: Indie, Bangladesz, USA, Grecja, Australia, Włochy, Czechy, Rosja albo Serbia. Najprawdopodobniej są to jednak Indie.

Próbki z Indii i Bangladeszu zawierały niską mutację i mowa o sąsiadach geograficznych, więc tam właśnie mogła nastąpić pierwsza transmisja koronawirusa. Mogło do niej dojść po raz pierwszy w lipcu lub sierpniu 2019 r., ponieważ wtedy była tam fala upałów powodująca problem z dostępnością wody.

Ludzie byli wtedy zmuszeni do picia z tego samego źródła, co przyczyniło się do transmisji COVID-19. Pomógł w tym słaby system opieki zdrowotnej w Indiach i młoda populacja, która najczęściej przechodzi zakażenie bezobjawowo.

„Pod tym względem pandemia COVID-19 była nieunikniona, a epidemia w Wuhan jest tylko jej częścią” – zaznacza zespół z Chińskiej Akademii Nauk.

To nie pierwsza taka sytuacja, kiedy Chiny zaprzeczają powstaniu koronawirusa w ich kraju. Wcześniej oskarżały o to Stany Zjednoczone czy Włochy.

„Podejście autorów do identyfikacji „najmniej zmutowanych” sekwencji wirusów jest z natury stronnicze. Autorzy zignorowali również obszerne dane epidemiologiczne, które wyraźnie pokazują, że wirus pojawił się w Chinach i stamtąd się rozprzestrzeniał. Ten artykuł nie wnosi nic do naszego zrozumienia SARS-CoV-2″ – mówił dla „Daily Mail” David Robertson, ekspert z Uniwersytetu w Glasgow.

źródło: o2