in

Co się stanie, gdy włożymy rękę do stopionego metalu? Ten hutnik odważył się to zademonstrować.

Arkady Mgdsyan, hutnik z armeńskiego miasta Alaverdi, zasłynął dzięki wideo, w którym gołą ręką dotyka gorącego metalu. Nie otrzymał jednak żadnych poparzeń. Film zdobył tysiące wyświetleń, a wielu internautów nazwało go „nieśmiertelnym Rosjaninem”.

Film, w którym Arkady Mgdsyan uderza gołą ręką w strumień metalu, stał się wirusowy. Sam Arkady przyznał, że nie spodziewał się takiej popularności. Według niego wszystko uchwycone na wideo jest tradycją, która ma wiele lat.
„To, co nazywasz tą sztuczką, jest wykonywane przez początkujących hutników w naszym mieście. Jest to rodzaj tradycji wtajemniczenia i w ciągu 250-letniej historii zakładu, wszyscy młodzi specjaliści przeszli przez to, kiedy osiągnęli specjalny poziom umiejętności” – powiedział Mgdsyan.

Szefowie jednak zabronili wykonywania tej sztuczki. Ze względów bezpieczeństwa pracownicy powinni znajdować się obok pieca w kombinezonie.
„Jak widać, w filmie naruszyłem zasady i środki ostrożności, a przez to oczywiście, zadzwonili do mnie szefowie i zażądali wyjaśnienia. Wydali surowe ostrzeżenie. W związku z tym wykonanie drugiego wyczynu kaskaderskiego jest niemożliwe ” – powiedział producent stali.

Powiedział, że zjawisko to nazywa się efektem Leidenfrosta, gdy pomiędzy cieczą a gorącym metalem tworzy się warstwa pary.
„Jeśli dokładnie zwilżysz rękę przed zanurzeniem w stopionym metalu, para ochroni twoją skórę przed poparzeniem na ułamek sekundy” – wyjaśnił Mgdesyan.
 
Odpowiedział także na pytanie, czy po raz pierwszy się bał.
„Jeśli odpowiem „ nie ”, to kłamię. Ale to nie tak, że bardzo się bałem. Widziałam, jak robili to inni, i z czasem byłem przygotowany do tego mentalnie” – powiedział producent stali.