in ,

Bill Gates ostrzega ludzkość. Nadejście tragedii jest nieuniknione.

Bill Gates brał udział w trwającej od piątku do niedzieli Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa 2022. Postanowił ostrzec ludzkość przed tym, co może stać się już niebawem i zaapelować, abyśmy trzymali rękę na pulsie i byli do tego odpowiedni przygotowani.

Według biznesmena pojawienie się kolejnej pandemii jest nieuniknione. Nie powinniśmy tego lekceważyć. Teraz jest czas na to, aby popracować nad tym, co pomoże nam uporać się z kolejnymi wirusami.

Nadchodzi kolejna pandemia?

Bill Gates już w 2015 roku stwierdził, że będziemy mieli do czynienia z pandemią. Wtedy nikt nic sobie z tego nie robił, a jego słowa szybko znalazły odzwierciedlenie w rzeczywistości.

Z pomocą w tym trudnym czasie przychodzą nam szczepionki, które dają „wyższy, silniejszy i bardziej stabilny poziom odporności w ochronie ludzi przed COVID-19 niż sama infekcja”, jednak nie każdy może z nich skorzystać. Według Gatesa koronawirus „wykonał lepszą pracę w dotarciu do światowej populacji niż my ze szczepionką”. Podkreślił, że istnieją kraje, gdzie ludzie nie mają możliwości zaszczepienia się. Co należy zrobić w takiej sytuacji?

Aby sobie z tym poradzić, konieczne było wymyślenie czegoś takiego jak COVAX. To „globalna inicjatywa, zrzeszająca rządy i wytwórców farmaceutycznych, działająca w celu zapewnienia szczepionek przeciw COVID-19 dla najbardziej potrzebujących”.

„1/3 populacji świata nie ma dostępu do szczepionek. Najuboższe kraje, w których większość mieszkańców żyje poniżej granicy ubóstwa, czyli szacuje się, że to jest ponad 1 mld ludzi na świecie, ma poziom wyszczepienia na poziomie maksymalnie 2 proc. Te kraje nie zostały objęte żadnym programem międzynarodowym szczepień ani dostępu do szczepionek. Koszt terapii na koronawirusa to około 2 tys. dol. na osobę. Najbiedniejszych krajów nie stać na te koszty”– przekazała dla agencji Newseria Biznes Małgorzata Olasińska-Chart, dyrektorka programu pomocy humanitarnej w Polskiej Misji Medycznej.

Założyciel Microsoftu apeluje do naukowców o to, aby wzięli sprawy w swoje ręce, zanim będzie za późno. Uważa on, że „muszą szybciej reagować i sprawniej opracowywać nowe metody leczenia”.

„W kolejnej dekadzie powinniśmy być zdolni do stworzenia szczepionek nowej generacji, które będą zdolne do eliminowania całych grup wirusów „– dodał Gates.

Według biznesmena powinniśmy zrobić wszystko, aby udało się skrócić czas opracowywania szczepionki do maksymalnie pół roku. Z kolejną pandemią możemy mieć do czynienia już za kilka lat.

Co o tym sądzicie? Dajcie znać w komentarzu!

Źródło: o2.pl