fot. poglądowe: freepik
in

Tiktokerka pokazała co znalazła w śmietniku. „Boże. Aż serce ściska”

W Polsce freeganizm staje się coraz popularniejszy, a jego przedstawiciele odnajdują w kontenerach przy sklepach spożywczych duże ilości żywności, która jest wciąż zdatna do spożycia.

Freeganizm

Freeganizm to ideologia, która wywodzi się z Stanów Zjednoczonych i łączy w sobie słowa „free” (darmowy) oraz „veganism” (weganizm), ale to nie oznacza, że wszyscy freeganie są weganami, idea ruchu polega tak naprawdę na hojności, dzieleniu się i przeciwstawianiu się marnotrawstwu oraz wszechobecnemu materializmowi.

W Polsce freeganizm zyskuje na popularności, ponieważ wiele sklepów wyrzuca żywność nawet przed upływem terminu ważności, co jest uznawane przez wyznawców ideologii za marnotrawstwo.

Wraz z rosnącą popularnością freeganizmu w Polsce coraz więcej osób dzieli się swoimi doświadczeniami w internecie, relacjonując, co udało im się znaleźć w kontenerach. Dzięki temu szersza społeczność może zwrócić uwagę na problem marnowania żywności oraz na potrzebę zmian w sposobie traktowania żywności.

TikTokerka @freegankawpolsce w swoim filmie pokazała, jak wiele żywności zdatnej do spożycia udało jej się znaleźć w jednym z kontenerów. Znalezione produkty to między innymi warzywa (bób, buraki, cukinia, sałata, włoszczyzna, pomidory, kalafior), owoce (ananas, jabłka, mandarynki) oraz pieczywo.

@freegankawpolsce Odpowiedz użytk. @ciecho22 #freeganizm #savefood #nowastefood #dc #viral #dlaciebie #love #foryou #free #tiktok #skip #savefoodfightwaste #help #smile #follow #followformorevideo ♬ Awaryjne światła (TikTok Clip) – FRIZ & Mr. Polska & LA$$A

Nagranie zyskało uznanie internautów, którzy zwrócili uwagę na problem marnowania żywności i biedę w Polsce.

„Boże. Aż serce ściska”

„To jest tragedia wyrzucać takie rzeczy, a jest taka bieda, brak słów.”

„Niepojęte marnotrawstwo… Nic dziwnego, że głód jest na świecie.”

„Chciałabym zacząć, ale boję się sama w moim małym mieście. Nawet jak nie dla siebie to włożyć do jadłodajni dla potrzebujących.”

„Smutne, że niektórzy nie mają co jeść, a lepiej wyrzucić niż np. przecenić o 90%.”

– komentują internauci.