in

Nawet 75 000 zł dla Polaków w blokach. Wnioski można składać już od 1 lutego

Polski rząd ogłosił w zeszłym tygodniu nowy program dopłat dla Polaków. Celem programu jest pomoc w zaoszczędzeniu na rachunkach za energię. Minister rozwoju i technologii poinformował, że rząd przeznaczył prawie pół miliarda złotych na ten cel. W przyszłym miesiącu, od 1 lutego 2023 r., Polacy będą mogli składać wnioski o dopłaty.

Nowy program dla fotowoltaiki

Program Mój Prąd, który dotychczas był jedyną możliwością częściowego zwrotu kosztów instalacji fotowoltaicznej, będzie teraz uzupełniony o nowy program skierowany głównie do mieszkańców bloków, którzy dotychczas nie mogli skorzystać z popularnej ostatnio fotowoltaiki. Dopłaty będą wynosić 50% wartości instalacji. Oznacza to, że przy średniej instalacji o mocy 30 kWh, która kosztuje ok. 150 000 zł, rząd dopłaci 75 000 zł.

„Do tej pory pomocą dla rozwoju fotowoltaiki w Polsce był program Mój Prąd. Ten jednak traktował tak samo prosumentów w domach jednorodzinnych, jak i wielorodzinnych. Teraz dopasowaliśmy rozwiązania dla prosumenta lokatorskiego. Dotyczy to zarówno spółdzielni, jak i wspólnot mieszkaniowych” – powiedział w środę 28 grudnia minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Pieniądze uzyskane z tego programu mogą być przeznaczone na:
– zakup, montaż lub budowę nowej instalacji odnawialnego źródła energii,
– modernizację instalacji odnawialnego źródła energii, w wyniku której zainstalowana moc instalacji wzrośnie o co najmniej 25%,
– instalacje wspomagające, tj. magazyny energii, pompy ciepła itp.

Kiedy i kto może składać wnioski?

Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe będą mogły składać wnioski o dopłaty na instalacje fotowoltaiczne od 1 lutego br. do Banku Gospodarstwa Krajowego. Dzięki tym dopłatom przeciętny lokator bloku będzie mógł odczuć realne oszczędności na rachunkach za energię.

Według obliczeń resortu, instalacja fotowoltaiczna o mocy produkującej do 30 MWh na rok, która zostanie zamontowana w budynku z 64 mieszkaniami, pokryje zużycie energii w częściach wspólnych i przyniesie przychody rzędu 19 600 zł rocznie. To oznacza, że każdy Polak w takim bloku zaoszczędzi 328 zł rocznie, a cała inwestycja zwróci się po upływie 5 lat.