in

3-latka obudziła się z wielkimi pęcherzami na ciele. Zdruzgotana matka teraz ostrzega innych rodziców

Gdy nadchodzi lato, wiele rodzin wybiera się nad najbliższe jezioro, basen czy plażę, aby spędzić dzień na świeżym powietrzu. Ale pośród całej zabawy, rodzice muszą zachować czujność, aby dzieciom nie stało się nic złego.

Ostatnio wydarzyło się coś przykrego. Wypad nad wodę źle skończył się dla 3-letniej Leigh z Kalifornii. Po weekendzie, który spędziła na słońcu, dziewczynka obudziła się na twarzy z czymś, co wyglądało na poważne oparzenia słoneczne o dziwnych kształtach. Teraz jej mama ostrzega innych rodziców o rzadko omawianym niebezpieczeństwem. Kiedy jesteś rodzicem stale czuwasz nad bezpieczeństwem swoich dzieci.

Ostre narożniki i przedmioty są koszmarem dla rodziców, dlatego codzienne zagrożenia czyhające w domu, takie jak gorące żelazko, noże i chemikalia są umieszczane poza zasięgiem dziecięcych rączek. Niestety nie jesteśmy w stanie obronić nasze dzieci przed każdym niebezpieczeństwem.

Obudziła się z okropnymi oparzeniami

Czasami nawet nie mamy pojęcia o zagrożeniach, które mogą mieć miejsce. I to właśnie stało się w tym przypadku. Pewna mama z Kalifornii pojechała na początku czerwca na kemping, aby jej dziecko mogło beztrosko bawić się pływać.
Ale kiedy wróciła do domu, córka Sabriny Miller obudziła się ze straszliwymi oparzeniami na skórze.
Zmartwiona matka natychmiast zabrała dziecko do lekarza, ale nie otrzymała niezbędnej pomocy. Według Sabriny, lekarz nie potraktował oparzeń z należytą powagą.

Sabrina i jej córka zostały wysłane do domu z balsamem, który miał ukoić poparzoną skórę.
Następnego ranka, kiedy Leigh obudziła się, jej twarz pokryta była pęcherzami, które przypominały oparzenia drugiego stopnia.
„Dlaczego mnie to spotkało?” Pytała samą siebie Sabrina.

Jedno pytanie pomogło zrozumieć sytuację

Sabrina zabrała córkę do dermatologa. Spanikowana matka wiedziała, że nie są to zwykłe oparzenia słoneczne.
„Byłam jak w traumie, łzy ciekły mi z oczu, kiedy zastanawiałam się co się z nią dzieje” – wyznała mama.
Dermatolog miał tylko jedno pytanie do Sabriny – czy jej córka miała jakikolwiek kontakt z cytrusami, kiedy przebywała na słońcu?
„O tak, ona kocha limonki” – powiedziała Sabrina.

Wtedy lekarz poinformował ją o zespole zwanym Fitofotodermatoza lub „margarita burn”.
Sok i olej z limonki zawierają substancje chemiczne zwane fotosensybilizatorami, które mogą sprawić, że skóra stanie się wyjątkowo wrażliwa na światło słoneczne.
Fitofotodermatoza to reakcja fototoksyczna, która wywołuje nieregularne i swędzące pęcherze. Zaczynają rozwijać się w ciągu 24 godzin od ekspozycji na słońce.
„Rozwija się tylko w miejscach, w których substancja chemiczna dotyka skóry, co tłumaczy dziwne kształty, takie jak smugi czy kropki, które powstały przez kapanie lub pryskanie soku na skórę” – dla Preventon wytłumaczył Joshua Zeichner, dyrektor medyczny badań kosmetycznych i klinicznych w Mount Sinai Hospital w Nowym Jorku.

Fitofotodermatoza – jak sobie z tym poradzić?

„Na początku wysypka jest czerwona i goi się zmieniając kolor na ciemnobrązowy” – dodał Zeichner. Niestety, nie ma metody na zapobieganie lub złagodzenie choroby po jej powstaniu.
Zanim rany i pęcherze się zagoją, może minąć kilka tygodni, ale dobra wiadomość jest taka, że nie pozostają po nich blizny. Córka Sabriny w końcu otrzymała potrzebne leki. Dermatolog otworzył pęcherze i założył opatrunek.
Sabrina napisała o tym na swoim Facebooku:
Lekarz otworzył pęcherze, osuszył je i posmarował maścią steroidową. Nadal robimy to codziennie i cały następny tydzień będziemy leczyć moją małą, biedną księżniczkę.

Bądź ostrożny tego lata

Ogólnie rzecz biorąc, zawsze warto chronić siebie i dzieci podczas przebywania na słońcu.
Ale mało kto ma pojęcie, że limonki mogą spowodować tak poważne obrażenia. Należy więc uważać przy piciu margarity oraz podczas wyciskania czy jedzenia owoców i innych roślin, które zawierają furokumarynę.

Rośliny, które mogą powodować fitofotodermatozę to:

– marchew
– seler
– owoce cytrusowe (najczęściej limonki)
– figi
– dziki koper
– dzika pietruszka
– dziki pasternak

Udostępnij ten artykuł, aby jak najwięcej ludzi dowiedziało się o tej chorobie!