Fot. Webniusy
in ,

Dostałeś takiego SMS-a? Lepiej od razu go usuń, oszuści przejmują dane!

Oszuści wciąż znajdują kolejne sposoby na to, jak wyłudzić od nas pieniądze i dane. Łatwo dać się nabrać, dlatego zawsze trzeba trzymać rękę na pulsie. W ostatnim czasie coraz więcej osób dostaje SMS-y o paczkach i zamówieniach. Pojawiają się w nich linki do stron, które są niebezpieczne.

Możemy z nich dowiedzieć się, że „podjęto próbę doręczenia przesyłki”, „paczka czeka na odbiór” albo że trzeba podjąć jeszcze jakieś działania, aby móc ją odebrać. Wiadomości te powinniśmy zignorować, a najlepiej usunąć. Pod żadnym pozorem nie wchodźmy w link!

Uwaga na oszustów

Co się stanie, jeśli klikniesz w link? Możesz stracić swoje pieniądze. Pojawi się tam spreparowany formularz albo rzekoma konieczność pobrania aplikacji na telefon. Jeśli zalogujemy się do banku, aby opłacić tę brakującą kwotę przesyłki, przekażemy te dane oszustom.

Takie SMS-y wiążą się z trojanem bankowym. Oznacza to, że oszuści mogą odczytywać zawartość naszego smartfona i znają nasze dane logowania do konta bankowego. Poza tym mogą także odczytywać inne wiadomości i przejąć kody uwierzytelniające transakcje.

Takie wiadomości najlepiej zignorować i usunąć. Podziel się tą ważną informacją z innymi, aby możliwie jak najmniej osób padło ofiarą oszustów!