in

Dostała ciężkiego kataru i gorączki. Myślała, że to zapalenie zatok, ale gdy lekarz zajrzał do nosa doznał szoku!

Nawet pomimo tego, że współczesna medycyna posunęła się daleko do przodu, wielu z nas boi się wyrywać zęby.

Do tej pory nawet niektórzy boją się iść na zwykła kontrolę do stomatologa, gdy coś jest nie tak z zębami. Ale to, co stało się z młodą Rosjanką, jest niezwykle rzadkie. Dziewczyna z miasta Ishim w regionie Tiumeń miała ząb w nosie.

Wszystko zaczęło się od tego, że kobieta dostała ciężkiego kataru, trudno było jej oddychać przez nos, a jej temperatura ciała znacznie wzrosła. Wszystkie objawy wskazywały, że to zapalenie zatok. Lecz leczenie w domu jej nie pomogło. Potem postanowiła poszukać pomocy w szpitalu.

Tam również nie mogli zrozumieć, dlaczego pomimo leczenia, pacjentka nadal boryka się z zapaleniem zatok. Otolaryngolog ponownie zbadał dziewczynę i mocno się zdziwił. Lekarz oznajmił pacjentce, że najprawdopodobniej w jej nosie rośnie ząb. Kobieta pomyślała sobie, że ​​to żart i zaśmiała się. Ale doktor nie żartował. Wysłał ją na zdjęcie rentgenowskie.

Jaką niespodziankę miała ta kobieta, gdy zdjęcie rentgenowskie potwierdziło diagnozę lekarza. Ząb naprawdę wyrósł w jej nosie. Teraz musiała się go pozbyć. Jedyną opcją była operacja.

Zrobili to jednocześnie dwaj specjaliści – dentysta i otolaryngolog. Operacja przebiegła bardzo szybko. Wyrwanie zęba z nosa zajęło tylko kilka minut. Pacjentka była w znieczuleniu miejscowym, nie odczuwała bólu. Ale zaraz po operacji poczuła, że ​​jej oddychanie stało się znacznie łatwiejsze. Po operacji nie stwierdzono powikłań u pacjenta.

Ektopia zęba

Ta patologia nazywa się ektopią zęba – lokalizacją w niewłaściwym miejscu. To jest niezwykle rzadkie. Tylko trzy procent ludzi na całym świecie może mieć ząb w nosie. Ale dla lekarzy regionu Tiumeń w ostatnich latach jest to drugi taki przypadek. Po raz pierwszy taką anomalię znaleziono również u mieszkańca Ishim pięć lat temu. Następnie wykonano operację usunięcia zęba w Tiumeniu.

Po raz pierwszy obaj lekarze musieli wykonać tak niezwykłą operację. Lekarz laryngologiczny powiedział, że podczas operacji udało mu się poczuć jak dentysta, a jego kolega – specjalista laryngologiem. Nawiasem mówiąc, dziewczyna postanowiła zostawić lekarzowi ząb jako pamiątkę.