in

Ekokapsuła, czyli przenośny dom przyszłości, który pozwoli Ci żyć wszędzie!

Myśleliście kiedykolwiek aby zamieszkać w kompletnie samowystarczalnym domu? Niemożliwe? A jednak! Słowaccy architekci stworzyli dom o nazwie „Ekokapsuła”. Co ciekawe, ten zasilany słońcem i wiatrem dom w kształcie jaja można zabrać ze sobą gdziekolwiek zechcemy (obiekt waży 1.5 tony, zatem potrzeba do transportu przyczepy).

ekokapsula5x

Zasilanie dwoma źródłami energii w parze z pojemną baterią 9.75 Wh pozwala na wytworzenie wystarczającej ilości energii. Panele słoneczne zaopatrują mieszkanie w 600 W energii, z kolei turbina wiatrowa generuje energię o mocy 750 W.

Kapsuła zawiera również system zbierania wody deszczowej i filtracji, która oczyszcza 99,99% bakterii, dzięki temu naturalne źródło wody nadaje się do picia.
ekokapsula2x

Kapsuła ma wszystko czego potrzeba, małą kuchnię z bieżącą wodą, toaletę, prysznic, stolik z krzesłami, wygodne łóżko i miejsce do pracy. Rozmiary kapsuły to około 4,5 m długości i 2,4 m szerokości, może pomieścić dwie osoby. Poza prowadzeniem koczowniczego trybu życia, kapsuła ma mnóstwo innych potencjalnych zastosowań, od udzielania schronienia w miejscach katastrof do naukowych stacji badawczych.

ekokapsula3x
Producenci przewidują ukończenie pierwszych obiektów jeszcze w tym roku. Przewidywana cena za takie mieszkanie, nie powinna wynosić więcej niż 10 tys zł. Do ceny należy dodać jeszcze ewentualny transport ze Słowacji. Oficjalnie kwotę, prawdopodobnie poznamy pod koniec roku.
ekokapsula4x
Źródło:
ecocapsule