in

Już od 8 stycznia ogromne zmiany w życiu Polaków. O tym powinien wiedzieć każdy.

Polacy lada moment będą mieć do czynienia z kolosalnymi zmianami, na które trzeba się przygotować. Już od 8 stycznia obowiązkowe będą e-skierowania. Dzięki dostępnym systemom informatycznym lekarze będą je wystawiać swoim pacjentom. Każdy powinien zdawać sobie z tego sprawę.

Już za kilka dni nastąpi ogromna w kwestii skierowań lekarskich. Resort zdrowia podjął decyzję o tym, że od tej pory będziemy je dostawać w formie elektronicznej, bez konieczności wyjścia z domu. Zmiany te mają przyczynić się do usprawnienia funkcjonowania służby zdrowia.

Polacy uzyskają dostęp do e-skierowań

„E-skierowania w postaci czterocyfrowego kodu, otrzymamy zarówno na badania diagnostyczne, jak i do poradni specjalistycznej. Możemy otrzymać e-skierowanie zarówno na leczenie w poradni specjalistycznej, jak i na leczenie szpitalne. Będzie ono dostępne także na badania diagnostyczne, takie jak rezonans magnetyczny, tomograf komputerowy, ale również kolonoskopia, gastroskopia czy badania medycyny nuklearnej” – tłumaczy Magdalena Góralczyk z łódzkiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia w rozmowie z Radiem Łódź.

„E-skierowanie ma ułatwić pacjentom rejestrację. Nie można go zgubić i nie trzeba już w ciągu dwóch tygodni dostarczać papierowego oryginału dokumentu. Dodatkowo sama rejestracja, czy w poradni specjalistycznej, czy w szpitalu, może się odbywać przez telefon. Wystarczy podać czterocyfrowy kod, który otrzymaliśmy poprzez SMS albo numer PESEL. Wówczas to jest ten moment, kiedy nasze e-skierowanie będzie zarejestrowane. Oznacza to, że jeżeli chcielibyśmy zadzwonić do innej poradni i chcielibyśmy tam zarejestrować nasze skierowanie, to nie będzie możliwe. E-skierowanie będzie bowiem zarejestrowane w tej placówce, w której po raz pierwszy podaliśmy nasz kod” – dodaje.

E-skierowanie będzie umożliwiało pełną, elektroniczną obsługę procesu skierowania na leczenie aż do chwili jego realizacji. Każdy, kto nie posiada telefonu komórkowego, będzie mógł dostać papierowy wydruk skierowania. Z nowymi zasadami będziemy mieć do czynienia już za kilka dni, 8 stycznia 2021 roku.

Zmiany te spowodują, że pacjenci nie będą musieli osobiście dostarczać skierowania do placówki przed upływem 14 dni, nie będzie także problemu z nieczytelnością skierowania czy jego zagubieniem, a pacjent będzie mógł na bieżąco śledzić historię leczenia na Internetowym Koncie Pacjenta. Być może będzie to pomocne także w kwestii zmniejszenia kolejek.

E-skierowania będą obejmować: ambulatoryjne świadczenia specjalistyczne finansowane ze środków publicznych, leczenie szpitalne w szpitalu, który zawarł umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, badania medycyny nuklearnej oraz badania tomografii komputerowej finansowane ze środków publicznych, oraz ze środków innych niż środki publiczne, a także badania rezonansu magnetycznego, badania endoskopowe przewodu pokarmowego oraz badania echokardiograficzne płodu finansowane ze środków publicznych.

Elektroniczny dokument nie będzie obowiązywał w przypadku: leczenia w uzdrowisku lub sanatorium, programów lekowych, rehabilitacji i konieczności hospitalizacji w placówce psychiatrycznej.

E-skierowanie obowiązuje tylko przy wizytach „pierwszorazowych”.

Co sądzicie o tym kolejnym udogodnieniu po e-receptach i e-zwolnieniach?

Źródło: pikio.pl, Onet, gov.pl, spzozmm.pl