fot. freepik/ tiktok @brianboxerwachlermd
in

„Może dosłownie grillować płuca”. Lekarz bije na alarm, wielu będzie w szoku

Niepokojące informacje przekazał znany lekarz z Kalifornii, Dr Brian Boxer Wachler, dla osób korzystających z e-papierosów, używając mediów społecznościowych do przestrzegania przed ich potencjalnymi szkodliwościami. Jest zdania, że e-papierosy mogą być bardziej szkodliwe dla zdrowia niż tradycyjne papierosy.

Dr Boxer Wachler na TikToku

Dr Brian Boxer Wachler, okulista z Beverly Hills, zdobył rozgłos na platformie TikTok, prowadząc kanał @brianboxerwachlermd, który zyskał ponad 3,4 miliona obserwujących. Jego misją jest edukowanie publiczności na tematy zdrowotne, szczególnie te dotyczące palenia e-papierosów.

Śmiertelne zagrożenia

Znany specjalista okulistyczny głośno wypowiada się przeciwko używaniu e-papierosów, które jego zdaniem mogą być bardziej destrukcyjne dla płuc niż tradycyjne papierosy. Podkreśla, że wysoka temperatura, którą generują, może dosłownie „prażyć” płuca użytkowników. Zaleca całkowite unikanie zarówno tradycyjnych jak i elektronicznych papierosów, aby chronić zdrowie płuc.

Alarmujące dane

Dr Boxer Wachler odnosi się do badań opublikowanych w 2022 roku w „Critical Reviews in Toxicology”, które sugerują, że młodzież używająca e-papierosów ma wyższe ryzyko potrzeby przeszczepienia płuc w przyszłości w porównaniu do tych, którzy palą tradycyjne papierosy.

Reakcje internautów

Jego wideo zdobyło dużą popularność, z 6,6 miliona wyświetleń i licznymi komentarzami od osób wyrażających zmartwienie oraz te poszukujące dalszych informacji i rad. Niektórzy dzielą się swoimi osobistymi doświadczeniami i nadziejami, że ich bliscy zrezygnują z palenia e-papierosów po obejrzeniu tego nagrania.

Dr Brian Boxer Wachler używa swojej platformy na TikToku, aby uświadomić ludzi o potencjalnych zagrożeniach płynących z używania e-papierosów, które, jak podkreśla, mogą być bardziej szkodliwe niż ich tradycyjne odpowiedniki. Jego przesłanie jest jasne: zarówno e-papierosy, jak i tradycyjne papierosy stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia płuc, a najlepszym rozwiązaniem jest unikanie obu.

@brianboxerwachlermd EVALI (e-cigarette vaping-associated lung injury) is the condition that can lead ppl to be hospitalized and require lung transplants. more details in latest episode of Dr. Brian’s Heath Show podcast with guest David Weill, MD, former director of heart-lung transplant program at Stanford university medical center #vape #smoking #cigarette #vaping #greenscreen ♬ original sound – Dr. Brian Boxer Wachler, MD