in

Naukowcy odebrali dziwne impulsy z odległego zakątka wszechświata – ich zdaniem to kosmici.

Kilka miesięcy temu naukowcy z projektu Breakthrough Listen (Przełomowy Nasłuch) odebrali serię impulsów radiowych. Łącznie było ich 15. Zostały wysłane z karłowatej galaktyki odległej o około 3 miliardy lat świetlnych.

„Powtarzające się źródło FRB jest obecnie anomalią w populacji, jest jedynym tego rodzaju. Staramy się znaleźć więcej. Znaleziono tylko 30 źródeł FRB, spośród 29 z nich widzieliśmy tylko jeden wybuch, a z jednego ponad 200!” – mówi Emily Petroff z Holenderskiego Instytutu Astronomii

Wcześniej naukowcy rejestrowali pojedyncze impulsy z jednego źródła. Tym razem było ich 15 z jednego źródła i to ekscytuje naukowców, szczególnie, że mają one znacznie wyższą częstotliwość – 7 GHz.

„Możliwe wyjaśnienie FRB obejmuje wybuchy obracających się gwiazd neutronowych z bardzo silnymi polami magnetycznymi. Alternatywą jest bardziej spektakularna myśl – źródła energii wykorzystywane przez pozaziemskie cywilizacje do zasilania statków kosmicznych.” – głosi oświadczenie prasowe przedstawicieli projektu nasłuchowego Breakthrough Listen

Wydaje się to dość pochopnym stwierdzeniem, ale faktem jest, że projekt Breakthrough Listen, rozpoczęty w 2016 i kierowany przez najtęższe umysły fizyków i astronomów, zasilony olbrzymim dofinansowaniem, ma moc przesłuchania w ciągu jednego dnia takich fragmentów nieba, jakie projekt SETI przesłuchiwał w rok.
 

 
Ostatecznie nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby wreszcie nastąpiło to, co wydaje się oczywiste. Na otwarciu projektu Stephen Hawking powiedział:
 
„W nieskończonym wszechświecie musi lub musiało istnieć inne życie. Nie ma ważniejszego pytania gdzie i kiedy, nadszedł czas, aby znaleźć odpowiedzi”.
 

 
Jednak analiza pozyskanych danych może pochłonąć lata, zanim naukowcy będą w stanie je jednoznacznie zinterpretować.