Ciało nie ma większych problemów z powiadomieniem nas o tym, że coś jest nie tak. Choroby zazwyczaj objawiają się mnóstwem symptomów – o tym, że posiłek był niezdrowy czy nieświeży, z pewnością poinformuje cię twój żołądek, a stając na plastikowej zabawce, dowiesz się, jak wiele masz połączeń nerwowych już w samej stopie.
Poza tym, możesz mieć jedno z poniższych schorzeń. Są one zaskakujące i zaskakujące jest to, że tak często występują. Możemy zupełnie nie zdawać sobie sprawy z ich istnienia! Na szczęście, nie są one groźne, a wręcz – nieszkodliwe, a dla wielu osób stanowią one jedną z zalet.
Asymetria ludzkiego ciała
Około 1 na 10000 osób, posiada narządy wewnętrzne po przeciwnej stronie, niż są one u reszty ludzi. Ta dolegliwość nazywana jest situs viscerum inversus. Osoby, które mają z nią do czynienia, nie zostały powiadomione o tym przez swój organizm! Wydaje się to bardzo dziwne, ale ta dolegliwość przebiega zupełnie bezobjawowo. Jedyną sytuacją, w której może dojść do przekonania się o tym, jest operacja, kiedy lekarze nie zobaczą narządów tam, gdzie powinny one być. Za przykład może posłużyć historia pewnego mężczyzny – Donnyego Osmonda, któremu usuwano wyrostek. Jakby tego było mało, w 2009 roku człowieka z tą dolegliwością – Jacka Eigela, poddano przeszczepowi serca, który zakończył się powodzeniem!
Tetrachromia
Nie od dziś wiadomo, że kobiety są o wiele bardziej wrażliwe na kolory niż mężczyźni. Widzimy barwy dzięki temu, że mamy różne typy komórek stożkowych i fotoreceptorów w siatkówce, zbierających się na różnorakich długościach fal światła. Zazwyczaj ludzie posiadają trzy rodzaje takich komórek, jednak około 12 procent kobiet ma je cztery. Ta dolegliwość to tetrachromia.
Pozostaje pytanie: dlaczego ta dolegliwość dotyka kobiet? Geny, które odpowiadają za czerwone i zielone komórki stożka mają miejsce w chromosomie X. Kobieta posiada dwa z nich. Dolegliwość ta występuje tylko, kiedy mamy do czynienia z dwiema kopiami chromosomu X. Mężczyźni za to dostali jedną szansę na to, by mieć pełen gen, który umożliwiałby im lepsze rozpoznawanie kolorów.
Afantazja
U 1 na 50 osób może wystąpić dolegliwość, która jest nazywana afantazją. Taki stan został oficjalnie rozpoznany jakiś czas temu. Dotyczy on osób niepotrafiących stworzyć obrazu mentalnego. Ciężko nam w to uwierzyć, ale są osoby, które nie potrafią przywołać w pamięci obrazu swoich bliskich, ale gdy widzą ich twarze, rozpoznają je bez problemu.
Synastezja
Wąchanie słów, ciche kolory i smaczne dźwięki. Brzmi nietypowo, jednak dla wielu osób jest to normą, bo tak działa świat, który postrzegają. Stan ten nazywany jest synestezją. Jest to dolegliwość neurologiczna, która sprawia, że zmysły trochę się ,,plątają” i wystarczy jeden bodziec, aby pobudzić wszystkie.
Około 20 procent ludzi doświadcza w pewnym stopniu tej dolegliwości. Wyobraźmy sobie, że takie postrzeganie świata może otwierać drzwi na zupełnie inne doświadczenia. Hans Zimmer, Billy Joeal czy Kanye West oraz wielu innych artystów sądzi, że ma synestezję, pomagającą im w ich działaniu artystycznym.
Hipermobilność stawów
Niektórzy za to potrafią w przeciwny sposób układać stopy i ręce. W tym wypadku mowa o hipermobilności stawów. Co ona oznacza? Niektóre stawy mają o wiele większą elastyczność niż powinny i w żadnym razie nie dzieje się to za sprawą ćwiczeń. Sądzi się, że 1 na 20 osób doświadcza hipermobilności. Tej dolegliwości nie pozostaje obojętna genetyka i w tym wypadku, oprócz dziwnych umiejętności, mogą pojawić się bóle stawów, kłopoty z trawieniem czy z równowagą.