in ,

Dziwna choroba atakuje dzieci w USA. Pojawiła się wraz z pandemią koronawirusa.

Z USA w ostatnich dniach dobiegły niepokojące wieści. Okazuje się, że dzieci zakażone koronawirusem coraz częściej zapadają na niespotykaną chorobę.

Naukowcy nie są jednak w stanie tego wyjaśnić – powiązanie choroby z koronawirusem pozostaje zagadką, nad którą głowią się ludzie na całym świecie.

Tajemnicza choroba

Lekarze starają się dociec, z czym mają do czynienia, jednak póki co na próżno – tajemnicza choroba powiązana z obecnością koronawirusa atakuje USA. Całe szczęście, u coraz większej liczby przypadków udaje się ją leczyć.

USA w tym momencie jest w najgorszym położeniu, jeśli chodzi o liczbę zachorowań na koronawirusa. Odnotowano tam 1 390 764 pozytywnych przypadków zakażenia, przy czym łączna liczba zachorowań na świecie to ponad 4,3 mln.

Chorują zarówno dorośli, jak i dzieci – u tych drugich jednak zauważa się objawy podobne do choroby Kawasaki. To rzadka choroba dotykająca przede wszystkim dzieci, która powoduje zapalenie naczyń krwionośnych, najczęściej z powodu czynnika zakaźnego.

Koronawirus atakuje przede wszystkim układ oddechowy. Podejrzewa się, że jego zakaźne działanie zwiększa liczbę przypadków choroby Kawasaki. U dzieci pojawia się bardzo często wysypka, obrzęk ust czy też tzw. „malinowy język”. Do tej pory w USA zaobserwowano 80 zachorowań, jednak z pewnością jest ich znacznie więcej.

Naukowcy zapewniają, że choroba jest możliwa do wyleczenia. Dzieciom podaje się leki przeciwzapalne i przeciwciała. Jednak póki co nie da się wyjaśnić, dlaczego dzieci są coraz bardziej podatne na tę chorobę. Jedno jest pewne – ma ona ścisły związek z COVID-19.

Źródło: NaTemat, Wirtualna Polska