fot. pixabay.com
in

Oto 10 dziwnych rzeczy, które dzieci robią w łonie matki. O tym się nie mówi w gabinetach lekarskich!

Wcale nie trzeba być przyszłą mamą, żeby zdawać sobie sprawę z tego, że dzieci w brzuchu matki umieją robić naprawdę wiele różnych rzeczy. Czkawka czy ssanie kciuka stanowią jedynie niewielki zasób ich możliwości. Bardzo możliwe, że widziałeś zdjęcie ultrasonograficzne przedstawiające dzidziusia, który ssie sobie kciuka. Jednak czy zastanawiałeś się kiedyś, co tak naprawdę robi on całymi dniami w łonie swojej mamusi?

Przedstawiamy 10 zadziwiających czynności dziecka w brzuchu matki:

1. Czy dzieci siusiają w łonie matki?

Tak, dzieci robią siusiu. Jeśli kiedykolwiek obiło ci się o uszy określenie ,,płyn owodniowy”, właśnie w tym wypadku można go użyć. Kiedy dzidziuś jest już w pełni rozwinięty, jest otoczony niemal w 100 procentach płynem owodniowym. Tak naprawdę to mocz.

Czasopismo The New York Times podaje, że w końcowej fazie I trymestru, nerki dzidziusia są już całkowicie ukształtowane. Dziecko połyka płyn owodniowy i oddaje go pod postacią moczu, a później połyka po raz kolejny.

To, w jakim stopniu płyn owodniowy jest wydzielany, podlega kontroli w trakcie trwania ciąży. Jeśli jego poziom jest zbyt niski może to skazywać na to, że nerki dzidziusia nie pracują w sposób prawidłowy, a zbyt wysoki poziom może świadczyć o problemach dziecka związanych z połykaniem.

2. Czy dzieci są zdolne do oddychania w łonie mamy?

Może to się wydawać nieco skomplikowane, jeśli stwierdzimy na wstępie, że nie oddychają one tak, jak my – z racji otaczającego ich płynu. W czasie ciąży tlen jest im dostarczany przez pępowinę od mamusi. Jednak niemowlęta nie pozostają bierne. Próbują uczyć się ruchów oddechowych, w ten sposób przygotowując się do życia poza łonem matki.

3. Czy dzieci robią kupkę w łonie matki?

Niemowlę po raz pierwszy robi kupkę w przeciągu doby od chwili narodzin. Ta kupka nazywana jest smółką. Jest lepkiej i gęstej konsystencji, o ciemnym zabarwieniu, zdarza się, że zielonkawym. Składa się z wód płodowych, mazi płodowej, złuszczonego nabłonka śluzówki jelita, enzymów trawiennych, bilirubiny i cholesterolu.

Jednak możliwość załatwienia się niemowlęcia w łonie matki nie pozostaje wykluczona. Często zdarza się to, jeśli dziecko zostaje przeniesione podczas porodu lub jest narażone na stres przed lub w trakcie wychodzenia na świat. Kiedy już do tego dojdzie, lekarz będzie musiał bacznie przyglądać się dziecku po narodzinach, ponieważ w chwili, gdy smółka dostanie się do płuc, może nastąpić zakażenie.

4. Czy dzieciom zdarza się płakać w brzuchu matki?

Podczas jednego z badań w 2005 roku stwierdzono, że niemowlętom zdarza się płakać w brzuchu matki. ,,Opisaliśmy to, co sądzimy, że stanowi pierwszą dokumentację płaczliwych zachowań u płodu.” – przekazali J. L. Gingras, E. A. Mitchell i K. E. Grattan.

,,Zachowania te były spowodowane stymulacją wibroakustyczną, przeprowadzoną w czasie badania, które miało ocenić wpływ narażenia na tytoń i kokainę w czasie ciąży na to, co odpowie płód.”

Gdy dźwięki lokowane w łonie matki docierały do płodu, wykazywał on charakterystyczne odruchy płaczu. Do 20. tygodnia ciąży płód jest w posiadaniu pełnej gamy ruchowej niezbędnej do tych czynności: otwiera usta, drży mu podbródek, ma wydłużony język, połyka, a jego ruchy oddechowe można uznać za w pełni skoordynowane.”

5. Czy dziecko puszcza bąki w łonie matki?

Mimo iż płód jest zdolny do puszczania niewielkich pęcherzyków gazu, najprawdopodobniej mamusia nie będzie w stanie ich wyczuć. Zdarza się, że matka czuje bulgotanie w brzuchu, które jest przez nią odbierane jako gazy dziecka, jednak tak naprawdę są to zazwyczaj jej jelita.

6. Czy dziecko otwiera oczka w łonie matki?

Mimo iż wzrok należy do ostatniego ze zmysłów, który rozwija się u dzieci w czasie trwania ciąży, dziecko jest zdolne do otwierania oczu i… może nawet widzieć!

Dzieci otwierają oczy mniej więcej w 26. tygodniu ciąży, jednak rozpoznają wtedy tylko ruchy jasnego światła.

7. Czy dzieciom coś się śni?

To pytanie nie należy do łatwych. Naukowcy odkryli wiele rzeczy dotyczących płodów, jednak ta do dziś pozostaje zagadką. Wiele badań dotyczy snu u dzieci, a science20.com przekazuje, że:

,,Po czasie ok. 7 miesięcy rozwoju płodu w macicy, spędza on znaczną część czasu na spaniu. Mózg dziecka musi zmagać się z trudną aktywnością snu paradoksalnego (REM) i odpoczywać w spokojniejszym śnie wolnofalowym (NREM).”

Z racji tego, że sny są ściśle powiązane z fazą REM, bardzo możliwe, że dzieci w brzuchu mamusi doświadczają czegoś na kształt naszych snów. Ale nie jest wiadome, o czym mogłyby one śnić. Tej zagadki najprawdopodobniej nikt nigdy nie rozwiąże.

8. Czy dzieci śpią w łonie mamy?

Posiadamy wiedzę na temat tego, że dzieci dużo śpią w brzuchu matki, jednak jak długo? Tak naprawdę to, ile śpi maluch wie dokładnie tylko jego mama. Poznaje ona okresy, w których jej dziecko kopie i wykonuje odczuwalne dla niej ruchy.

9. Czy dziecku zdarza się uśmiechnąć?

Oprócz tego, że dziecko może płakać, oczywiście jest w stanie także się uśmiechać! Daily Mail przekazuje, że ok. 26. tygodnia niemowlęta w brzuchu matki są zdolne do wykazywania pewnego zakresu wyrazów twarzy, z czego jednym z nich jest uśmiech. 🙂

10. Czy dziecko słyszy mamusię, będąc w jej łonie?

Dla wielu wyda się niesamowite to, że dziecko jest w stanie słyszeć mamę podczas ciąży. W czasie całego okresu trwania ciąży dzidziuś rozwija się i nie jest mu obcy spokojny głos mamy, która czeka na jego przyjście.

Jeśli również o wielu z tych czynności nie wiedziałeś, podziel się z innymi tą niesamowitą wiedzą!