screenshot: Youtube/Today
in ,

Wkładasz dziecko w ubraniu zimowym do fotelika? To dla niego śmiertelnie niebezpieczne!

To normalne, że w zimne dni, kiedy wychodzimy na zewnątrz, nawet do samochodu, ubieramy się w grube kurtki i płaszcze, ale eksperci od bezpieczeństwa fotelików samochodowych ostrzegają rodziców, przed umieszczeniem dzieci w grubej odzieży wierzchniej.

I nie chodzi tylko o to, że trudno dziecko zmieścić i zapiąć pasami. Istnieje również obawa o bezpieczeństwo.

Amerykańska Akademia Pediatrii powołuje się na fakt, że kombinezony i kurtki tworzą zbyt duży luz pod pasami fotelika samochodowego. Wydaje się, że dziecko jest dobrze przytrzymywane przez pasy, ale w rzeczywistości powstaje luźna przestrzeń między ciałem dziecka, a pasami.

Gdzie jest niebezpieczeństwo?

Jeśli dojdzie do wypadku, puchowa kurtka czy kombinezon ściśnie się, pozostawiając dziecko w luźnych pasach bezpieczeństwa. Wideo, które znajdziecie poniżej, jak określić, czy pasy są bezpieczne dla Twojego dziecka.

Upewnij się, jak duży jest luz między dzieckiem a pasami!

fot. Public domain, via Wikimedia Commons

Normalnie, gdy wykonujesz test zaciśnięcia pasów, NIE będziesz w stanie chwycić za pasek taśmy. Jeśli nie ma luzu między dzieckiem a pasami, Twoje dziecko jest bezpieczne. Ale ekspert bezpieczeństwa fotela samochodowego w tym klipie zaleca podwójną kontrolę bez kurtki.

Obejrzyj wideo, aby zobaczyć, co grozi dziecku podczas wypadku lub ostrego hamowania, gdy będzie ubrane w zimowe ubrania i jak odpowiednio zabezpieczyć je w foteliku samochodowym. Jeśli martwisz się, że dziecko bez ciepłego ubrania włożysz do samochodu, rozgrzej wcześniej samochód, a po zapięciu w foteliku okryj dziecko kurtką, jak kocem.

Bezpieczeństwo jest najważniejsze. Podziel się tą ważną informacją z innymi rodzicami.