in ,

WHO ostrzega Europę przed drugą, groźniejszą falą epidemii – Podali nawet jej termin!

WHO zaczęło podejrzewać, że druga fala koronawirusa przyniesie jeszcze więcej ofiar. Może być ona o wiele groźniejsza, bo połączy się z chorobami sezonowymi.

WHO apeluje

Szef WHO dr Hans Henri Kluge w wywiadzie dla The Telegraph ostrzega, że trzeba mieć się na baczności – to, co nadejdzie wraz z sezonem grypowym, może okazać się bardzo groźne. Jego zdaniem druga fala nadejdzie jesienią/zimą, na przełomie 2020 i 2021 roku i doprowadzi do jeszcze większej liczby zgonów.

Kluge zapowiada państwom europejskim, że mogą pożałować swoich decyzji dotyczących obniżania wymogów sanitarnych.

To, co teraz powinniśmy robić, to przygotowywać się do drugiej fali zakażeń, która na pewno nadejdzie, czyli przykładowo wspierać służbę zdrowia. Nie możemy cieszyć się zbyt wcześnie z malejącej liczby zachorowań na koronawirusa.

Koronawirus pozostanie z nami jeszcze przez długi czas – dopóki nie zostanie wynaleziona szczepionka. Jak wiemy, okres potrzebny do jej przygotowania to około półtora roku.

W tej sprawie zaapelowała także epidemiolog chorób zakaźnych WHO.

,,Wszystkie kraje muszą pozostać dalej w pogotowiu. Wszystkie kraje muszą nadal być gotowe do szybkiego wykrywania przypadków, nawet te, w których odnotowano największy spadek liczby zakażeń” – podkreśla Maria Van Kerkhove, epidemiolog chorób zakaźnych WHO.

Wytłumaczyła również, dlaczego nie możemy odpuszczać i trzymać rękę na pulsie.

,,Cechą charakterystyczną koronawirusów jest ich zdolność do ewoluowania i wzmacniania się w określonych okolicznościach. Wirus jest bardzo zaraźliwy. Jeśli damy mu taką możliwość, znów uderzy” – ostrzega Maria Van Kerkhove.

Podziel się tymi ważnymi informacjami z innymi!

źródło: tech.wp.pl, wiadomosci.wp.pl