in ,

Nagranie WOPR z testów ratowniczego drona – Będzie ratował tonących, którzy ważą nawet 150 kg!

Każdego roku na całym świecie tonie mnóstwo osób. Najczęstsze przyczyny utonięć to brawura i alkohol. Niestety, nie zawsze w pobliżu znajdziemy ratownika, który pomoże nam wydostać się z wody. Jak się okazuje, trwają pracę nad nowymi rozwiązaniami, które mogą uratować człowieka.

WOPR w Międzyzdrojach, odkąd tylko zaczął się sezon, testuje drona, który ma za zadanie pomóc w ratowaniu tonących osób. Dzięki niemu będzie można uratować osobę ważącą nawet 150 kilogramów!

Testy wykazały, że dron potrzebuje tylko około 30 sekund na to, aby dotrzeć do osoby, która się topi. Ratownicy zazwyczaj potrzebują na to 5 razy więcej czasu.

„Na razie jest w fazie testów. Może nam pomóc przy holowaniu osoby na brzeg, czy akcji poszukiwawczej, gdy tworzymy tak zwany sznur życia. Dodatkowo możemy go użyć na dalsze odległości, jest wyposażony w hol na którym jest zamontowana jest bojka. Może szybko dotrzeć i zrzucić hol z bojką, aby osoba tonąca złapała się i czekała do przypłynięcia motorówki z ratownikami” – powiedział w rozmowie z Twoim Radiem Piotr Golian, ratownik z Międzyzdrojów.

Czy to rozwiązanie okaże się być przełomem w ratowaniu tonących? Póki co wszystko na to wskazuje.

„Robiliśmy testy, dron bez problemu przeholował naszą koleżankę ważącą 60 kilogramów na odległość 50 metrów. Myślę, że drony są przyszłością w ratownictwie. Na razie nie używamy go stricte ratowniczo, bo musimy się wszystkiego nauczyć, żeby robić to profesjonalnie” – podkreśla ratownik.

Podziel się tą wspaniałą informacją z innymi!