in

Drgająca powieka nie wróży nic dobrego. Co jest przyczyną i jak sobie z tym poradzić?

Większość z nas doświadczyło nie raz drgania powiek w swoim życiu. To występuje dość nieoczekiwanie – możesz oglądać telewizję, czytać lub gotować, gdy nagle poczujesz niekontrolowany ruch powieki.

Drgająca powieka oka

Czujesz skurcz mięśni lub skok nerwów w okolicy oka? Drżenie oka nie zagraża życiu, ale może wskazywać na poważne problemy zdrowotne. Poza tym z czasem może stać się to naprawdę dokuczliwe.

Nauka definiuje drganie oka jako „powtarzające się, niekontrolowane mruganie lub skurcz powieki, zwykle górnej”. Ten skurcz mięśni może wpływać na jedno lub oba oczy i może trwać od kilku sekund do kilku minut. Rzadko drganie oka może trwać kilka dni, zanim zniknie samoistnie.

Co powoduje drganie powieki oka?

Nie ma konkretnej odpowiedzi na to pytanie, lecz zwykle wiąże się to ze stresem i zmęczeniem, a także z nadmierną ilością kofeiny, tytoniu lub alkoholu.

Drganie oka może być również spowodowane suchymi oczami, nadmiernym zmęczeniem oczu, alergiami i podrażnieniem oka lub jego błony. Często występuje bez konkretnej przyczyny.

Ogólnie rzecz biorąc, te skurcze oka są nieszkodliwe i bezbolesne. Z drugiej strony zdarzają się przypadki, gdy drganie oka jest spowodowane przez pewien rodzaj zaburzeń neurologicznych, takich jak skurcz powiek (nieprawidłowe mruganie lub skurcz powiek) lub stwardnienie zanikowe boczne (ALS).

Skurcz powiek, który jest bardziej typowy dla kobiet niż mężczyzn, zwykle rozwija się w średnim wieku. W Stanach Zjednoczonych każdego roku pojawia się około 2000 nowych przypadków. Chociaż nie jest to poważne, stan może się pogorszyć, jeśli nie zostanie wykryty w porę, co może doprowadzić do wrażliwości na światło, niewyraźnego widzenia i skurczów mięśni na całej twarzy.

Jak poradzić sobie z drgającą powieką?

Jeśli przyczyną drgań nie jest zaburzenie neurologiczne, powinieneś spróbować poradzić sobie z tym problemem poprzez zmniejszenie narażenia na stres i spożycie kofeiny. Zwiększenie jakości snu jest również niezwykle korzystne. Opcjonalnie możesz wypróbować gorące i zimne okłady, aby rozluźnić mięśnie oczu. Jeśli jesteś otwarty na bardziej alternatywne podejście, akupunktura i masaż mogą również zmniejszyć dyskomfort.

W najgorszych przypadkach skurcze oka mogą nawet zamknąć powieki na kilka godzin.

Jeśli wystąpi którykolwiek z poniższych objawów, należy jak najszybciej skonsultować się z okulistą:
Jeśli skurcze oka trwają dłużej niż tydzień;
Jeśli skurcze całkowicie zamkną twoją powiekę;
Jeśli skurcze dotykają całej twarzy;
Jeśli twoje oczy puchną, zaczerwieniają się lub pojawia się wydzielina;
Jeśli twoja górna powieka zacznie opadać.

Szybka wizyta u lekarza wyklucza możliwość występowania zaburzeń neurologicznych.