in

Polacy nie unikną nowego obowiązku – Rząd podjął decyzję, kolosalne zmiany w dowodach osobistych

Dowód osobisty jest potwierdzeniem naszej tożsamości i obywatelstwa. Ciężko sobie wyobrazić załatwienie ważnych spraw bez posiadania przy sobie tego dokumentu. Ministerstwo Cyfryzacji zapowiedziało ważne zmiany, z którymi każdy Polak powinien się zapoznać – nowy obowiązek będzie dotyczył każdego.

Jeśli posiadasz ten dokument już kilka lat, będziesz musiał się z tym liczyć. Najnowsze informacje mówią same za siebie.

Ważne zmiany

Ze względu na unijny rozporządzenie, które obowiązuje od sierpnia ubiegłego roku, Polska będzie musiała podjąć odpowiednie kroki dotyczące dowodów osobistych. Wiąże się to z ogólnymi wymaganiami nałożonymi na państwa członkowskie. Na jakie zmiany musimy być przygotowani?

„Wkrótce dowodach osobistych zamieszczane będą odciski palców” – poinformował resort cyfryzacji we wtorek, 22 września br.

W nowych dowodach osobistych będą zawarte dane biometryczne, umieszczone w warstwie elektronicznej dokumentu w postaci odcisków palców właściciela. Tylko uprawnione organy policji i straży granicznej będą miały dostęp do tych danych. Nowe dowody osobiste będą wydawane na rok, pięć lub dziesięć lat.

Od kogo nie będą pobierane odciski palców? Od dzieci poniżej 12. roku życia i osób, od których z wielu względów jest to po prostu niemożliwe. Ci, u których nie można chwilowo pobrać odcisków palców, będą mieli wydawany dokument na rok, a dzieciom poniżej 12. roku życia będzie wydawany on na 5 lat. Pozostałe osoby mogą liczyć na otrzymanie dokumentu na 10 lat.

Każdy kraj członkowski będzie musiał dostosować się do tych wymagań do sierpnia przyszłego roku. Po tym terminie będą obowiązywać nowe dokumenty zgodne z nowymi wytycznymi. W 2019 roku w Polsce pojawiły się e-dowody, które zawierają elektroniczny czip, mający m.in. dane identyfikacyjne obywatela. O konieczności wejścia w życie tych ważnych zmian poinformowała m.in. Telewizja Lokalna TLV.

Podziel się tymi ważnymi informacjami z innymi!

Źródło: Gazeta Lubuska