fot. Polskie Parki Narodowe
in

Dzieci zaczęły głaskać sarenkę. Tragiczne konsekwencje, jest apel przyrodników

Bezpośredni kontakt człowieka z dzikimi zwierzętami to zawsze temat, który budzi wiele kontrowersji i wymaga głębszej refleksji. W ostatnich latach wzrosło zainteresowanie i troska o dobrostan zwierząt, zarówno tych domowych, jak i dzikich. Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt w Grzędach – Biebrzański Park Narodowy postanowił podjąć się tego ważnego tematu i zwrócić uwagę na konsekwencje dotykania dzikich zwierząt.

Tego nie wolno robić

Dotykanie dzikich zwierząt może prowadzić do nieodwracalnych konsekwencji zarówno dla nich samych, jak i dla nas.

Przykładem, który warto przytoczyć, jest historia koziołka, który został znaleziony i wygłaskany przez dzieci. Wydawać by się mogło, że taki gest jest pełen dobroci i empatii, jednakże dla tego małego stworzenia oznaczał on odrzucenie przez matkę. To doświadczenie zmusza nas do zastanowienia się nad naszym podejściem do dzikich zwierząt i jak nasze interakcje mogą mieć wpływ na ich życie.

To nie jedyna taka sytuacja…

„Poprzednia sarenka, która spotkała się z podobną sytuacją, niestety nie przeżyła. Ludzie próbowali ją pozostawić na miejscu, ale matka ją porzuciła, co jest naturalnym procesem – jej dziecko, wcześniej pozbawione zapachu, nagle zaczęło pachnieć człowiekiem” – czytamy w pilnym komunikacie.

Kiedy spotykamy dzikie zwierzęta, często odczuwamy nieodpartą chęć, by je dotknąć, pogłaskać lub wziąć na ręce. Jest to naturalna reakcja, wynikająca z naszego pragnienia nawiązania kontaktu i zrozumienia świata zwierząt. Jednakże, musimy pamiętać, że te zwierzęta mają swoje naturalne siedliska i sposób funkcjonowania, które są niezależne od naszych pragnień.

„Pamiętajmy, aby nie dotykać, nie głaskać młodego i jak najszybciej oddalić się. Za kilka dni sarniątko podrośnie na tyle, że będzie zwinnie podążać za matką. Uszanujmy ich prywatność, w końcu to my weszliśmy do ich domu” – alarmują pracownicy Ośrodku Rehabilitacji Zwierząt w Grzędach.

Jeśli spotykasz na swojej drodze sarnę, która twoim zdaniem potrzebuje pomocy, najbezpieczniej będzie skontaktować się z Ośrodkiem Rehabilitacji Zwierząt.

„Młoda sarna zabrana ze środowiska naturalnego na starcie ma dużo mniejsze szanse na przeżycie, chociażby z powodu braku możliwości zdobycia jej naturalnego pokarmu (zamiast mleka matki dostaje mleko kozie lub inne, sztucznie wytworzone)” – dowiadujemy się dzięki ekspertom.

Nieodwracalne skutki

Dotykając dzikie zwierzęta, wpływamy na ich zachowanie i przyzwyczajamy je do obecności człowieka. To może mieć poważne konsekwencje dla ich zdrowia i przetrwania w dzikiej przyrodzie. Zwierzęta tracą naturalny instynkt strachu przed ludźmi, co zwiększa ryzyko, że staną się łatwym łupem dla drapieżników lub zostaną zranione przez nieświadome ich potrzeb i zachowań osoby.

Ponadto, niektóre dzikie zwierzęta mogą przenosić choroby, które są niebezpieczne dla ludzi. Dotykając ich, narażamy się na ryzyko zarażenia, a następnie przeniesienia tych chorób na inne osoby. Dlatego ważne jest zachowanie ostrożności i zdrowego rozsądku w kontaktach z dzikimi zwierzętami.

Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt w Grzędach – Biebrzańskim Parku Narodowym apeluje do wszystkich o szacunek dla dzikich zwierząt i zachowanie odpowiedniej odległości.

Podziel się tym ważnym komunikatem z innymi!