in ,

Domowe smoothie – Jak odpowiednio łączyć składniki?

Domowe koktajle to świetny pomysł na śniadanie, kolację czy posiłek w ciągu dnia. Są bardzo zdrowe, szybkie w przyrządzeniu i sprawdzają się idealnie na każdą okazję.

Smoothie stały się ostatnio bardzo popularne. Coraz częściej widzimy je na sklepowych półkach, w menu restauracji czy kawiarni. Najlepiej jest jednak samemu przyrządzić je w domu, gdyż mamy wtedy kontrole nad jego składem, który możemy dowolnie modyfikować i wybierać zawsze świeże produkty.

Czym dokładnie jest smoothie?

Krótko mówiąc, to koktajl przyrządzony z miksowanych warzyw lub owoców (lub obu na raz) na wybranej bazie. Najczęstsze bazy to m.in.:

  • Mleko
  • Woda
  • Kostki lodu
  • Mleko kokosowe
  • Jogurt
  • Kefir
  • Maślanka
  • Mleko roślinne
  • Napój ryżowy
  • Inne napoje roślinne

Niektórzy, bawiąc się przepisami, mieszają kilka baz ze sobą lub dodają własne pomysły. Przykładem takiej bazy może być np. serek wiejski + woda.

Największe zalety picia smoothie

Smoothie jest przede wszystkim bardzo szybkie i łatwe w przygotowaniu. Wystarczy tylko umieścić wszystkie składniki w blenderze, zmiksować i już można cieszyć się jego smakiem. Należy zwrócić uwagę, aby najszybciej umyć naczynie, gdyż jeśli będziemy z tym zwlekać, będzie je po czasie trudniej domyć. Jeśli zrobimy to od razu, wystarczy je w zasadzie tylko przepłukać i gotowe. Co tym bardziej oszczędza czas.

Kolejną zaletą jest jego wartość odżywcza, jeśli dobrze dobierzemy produkty, to może być to prawdziwa bomba witaminowa. Głównymi składnikami są tu warzywa i owoce, czy najzdrowsze rozwiązania, o których zazwyczaj dowiemy się podczas kursu dietetycznego. Pijąc codziennie koktajl, możemy bardzo pozytywnie wpłynąć na nasze zdrowie i sylwetkę. Dostarczając duże ilości składników odżywczych i minerałów, z czasem zauważymy, jak poprawia się nasza cera, odporność i samopoczucie.

Smoothie potrafi być bardzo sycące i bez problemu zastąpi jeden posiłek, raczej nie obiad, ale już spokojnie można przyrządzić go na śniadanie, drugie śniadanie, kolację czy jako poobiednią przekąskę. Ponieważ istnieje naprawdę dużo przepisów, możemy dostosować jego sytość do naszych potrzeb. Jeśli dodatkowo zagęścimy koktajl, to zapewne wystarczy nam na dłużej, co pozwoli uniknąć dodatkowego podjadania w ciągu dnia.

Jakie dodatki stosować do smoothie

Istnieje kilka ciekawych dodatków, jakie można wykorzystać w przygotowaniu koktajlu. Sprawią one, że nie tylko smoothie będzie zdrowsze, ale i poprawią znacznie jego smak nadając mu charakteru.

Limonka – posiada wiele właściwości odżywczych i przeciwnowotworowych. Dzięki zawartości bioflawonoidy działa antyoksydacyjne, niszcząc wolne rodniki tlenowe, które odpowiadają za powstawanie nowotworów. Wspomaga pracę wątroby, pomaga zachować równowagę kwasowo-zasadową i jest bogata w witaminy z grupy B.

Płatki owsiane – sprawdzą się idealnie, jeśli chcemy zagęścić koktajl. Mają sporo właściwości i pozytywnych korzyści zdrowotnych. Wspomagają prace jelit, opóźniają efekt starzenia, obniżają poziom cholesterolu, są źródłem błonnika i nienasyconych kwasów tłuszczowych.

Orzechy – bogate w cenne nienasycone kwasy tłuszczowe oraz inne składniki takie jak błonnik, witamina E, białka, witaminy z grupy B oraz wiele składników mineralnych takich jak fosfor, żelazo, wapń, cynk, sód). Najczęściej do koktajli dodaje się orzechy włoskie, migdały czy orzechy nerkowca. Można też zastąpić orzechy masłem orzechowym (które wykonuje się ze zmiksowanych orzechów). Warto jednak zwrócić uwagę na jego skład, aby znajdowały się tam same orzechy, bez zbędnych szkodliwych dodatków.

Nasiona chia – bardzo popularny dodatek do koktajli i deserów. Są bogate w cenne źródła kwasów omega-3, zawierają składniki mineralne, takie jak fosfor, miedz, selen, żelazo czy wapń i mają właściwości przeciwutleniające.

Domowe smoothie czy zawsze jest zdrowe?

Co za dużo to niezdrowo. To stwierdzenie tyczy się w zasadzie wszystkiego, nawet zdrowych koktajli. Można by pomyśleć, że skoro smoothie jest takie zdrowe, można je pić do woli. Tymczasem dieta powinna być zróżnicowana i powinna w niej być zachowana równowaga. Jeśli chcesz się zdrowo odżywiać, pamiętaj, że wiedza to podstawa. Możesz ją zdobyć na przykład podczas kursu dietetyki online, zdobywając cenne informacje o zbilansowanej diecie.

Smoothie bardzo często jest przyrządzane z owoców, a jak wiadomo, spożywanie ich w dużej owości może powodować przybranie na wadze. Normalnie ciężko byłoby zjeść tak dużą ilość owoców na raz. Soki, smoothie i koktajle, dzięki swojej płynnej konsystencji, dają możliwość zmieszczenia sporej ilości składników. Nie ma w tym nic złego, dopóki się z tym nie przesadzi i nie zacznie się np. pić kilka koktajli dziennie na bazie bananów. Dlatego starajmy się wybierać raczej smoothie warzywne, tutaj ryzyko przytycia jest dużo mniejsze.

Należy jeszcze zwrócić uwagę na dodatki, jakich używamy. Zawsze sprawdzaj skład produktów, żeby nie dodawać niepotrzebnego cukru do napoju. Ponadto należy bardzo dobrze myć warzywa i owoce przed ich użyciem, aby zmyć wszelkie chemikalia, które się na nich znajdują.