in

Para wybudowała dom o powierzchni zaledwie 16m2. Jego przemyślane wnętrze powala!

Białorusin Wiktor Oskirko zbudował dom o powierzchni zaledwie 16 metrów kwadratowych w pobliżu swojego domu pod Mińskiem.

Domek ma wszystko, czego potrzeba: łazienkę, kuchnię, salon, sypialnię, a nawet balkon. Mieszka tam właściciel, jego żona, syn i pies.

Oszczędność

Rodzina zdecydowała się zamieszkać w tym małym domu nie bez powodu. Podczas budowy wymarzonego domu na zakupionej działce, Victor i jego rodzina mieszkali w wynajętym mieszkaniu w mieście. Wynajem kosztował 350 dolarów, a 150 mężczyzna musiał wydawać miesięcznie na benzynę. Oskirko zdał sobie sprawę, że takie wydatki są niepraktyczne. Postanowił więc zbudować mały dom, aby móc tam mieszkać i ukończyć budowę głównego domu swoich marzeń.

Całoroczne mieszkanie

W domu o powierzchni 16 metrów kwadratowych możesz żyć przez cały rok: jest prąd i butla gazowa, a dach, podłoga i ściany mają podkład z wełny mineralnej. Oznacza to, że dodatkowe ogrzewanie nie jest tam wcale potrzebne. Ogrzewanie tak małej powierzchni nie wymaga zbyt dużo energii.

Klimatyzator nie wyłącza się na początku jesieni i działa w zakresie temperatur 20-22 stopni. Urządzenie nie jest wyłączane nawet po wyjściu z domu. W ten sposób pomieszczenie nie ochładza się i nie trzeba go rozgrzewać, gdy Victor wraca z pracy do domu.

Mężczyzna próbował zaoszczędzić jak tylko potrafił i całkiem nieźle mu to wyszło. Ogrzewanie działa za pomocą elektryczności, a poza tym Wiktor nic nie płaci za wodę, bo zrobił sobie własny kanał ściekowy.

Wnętrze

Wysokość sufitu wynosi 3,8 metra. Mimo to udało się zrobić aż 4 poziomy. Zaraz od progu zaczyna się mały korytarz. Na górze jest kuchnia, a na dole salon. Pod kuchnią znajduje się magazyn, kocioł i pralka.

A rodzina Oskirko śpi pod samym sufitem. Jest podwójne łóżko (1,4 na 2 metry). Sypialnia może być również używana jako biuro: platforma nad toaletą i prysznicem służy jako rodzaj biurka. Oznacza to, że siedząc na łóżku można pracować na ustawionym na nim komputerze. Biorąc to wszystko pod uwagę, członkowie rodziny twierdzą, że czują się całkiem komfortowo.

Koszt

Dom został zbudowany przez parę własnymi rękami. Wydali około 4600 USD na materiały. Jako podstawę Victor wziął projekt niemieckiego architekta, który zbudował takie mieszkanie dla studenta. Pozostałości drewna z budowy głównego domu posłużyły jako rama. Drzwi, półki, łóżko, szafa – wszystko to zrobili sami małżonkowie.

 
Oczywiście takie mieszkanie byłoby bardziej odpowiednie dla pary lub jednej osoby. Z dzieckiem jest trochę trudniej.

Ale rodzina Oskirko rozumie, że jest to opcja tymczasowa. Już niedługo ukończą budowę dużego domku na terenie i przeprowadzą się tam.

Źródło: youtube.com