fot. freepik.com
in

Dołeczki na dole pleców posiada wielu ludzi. Tylko garstka wie, jakie jest ich prawdziwe znaczenie

Zastanawialiście się kiedyś, czym są te małe wgłębienia na dolnej części pleców, które można zauważyć u niektórych osób? Są znane jako dołeczki Wenus, i choć mogą wydawać się niewielkim szczegółem, mają swoją własną fascynującą historię i znaczenie. Niektórzy mężczyźni uważają je za atrakcyjne u kobiet. W tym artykule zagłębimy się w tę unikalną cechę ludzkiego ciała.

Dołeczki Wenus – czym są?

Dołeczki Wenus, są małymi wgłębieniami po obu stronach kręgosłupa na dolnej części pleców. Ogólnie uważa się, że dołeczki są uwarunkowane genetyczne, ale nie ma na to jeszcze konkretnych dowodów. Przeprowadzono niewiele badań na ten temat, więc naukowcy nie są pewni, jakie geny mogą być powiązane z dołeczkami. Jednak jest przekonanie, że jeśli twoi rodzice mają dołeczki Wenus, jest większa szansa, że ty również je będziesz mieć.

„Termin „dołeczki Wenus”, choć nieformalny, jest historycznie przyjętą nazwą w środowisku medycznym dla powierzchownej topografii stawów krzyżowo-biodrowych. Łacińska nazwa to fossae lumbales laterales („boczne wgłębienia lędźwiowe”). Te wgłębienia są tworzone przez krótkie więzadło rozciągające się między kolcem biodrowym tylnym górnym a skórą.” – pisze Wikipedia.

Co ciekawe, w 2010 roku dołeczki w plecach stały się popularnym miejscem wykonywania przezskórnych piercingów przez kobiety.

Znaczenie w kulturze

Historia dołeczków Wenus jest interesująca. Jak podaje Wikipedia, „nazwane są na cześć Wenus, rzymskiej bogini piękna , czasami uważa się, że są oznaką piękna. Cechy mogą być widoczne zarówno na plecach kobiet, jak i mężczyzn, ale wydają się być bardziej powszechne i bardziej widoczne u kobiet. Widziane u mężczyzn nazywane są „dołeczkami Apolla ”, nazwanymi na cześć grecko-rzymskiego boga męskiego piękna.”

Dołeczki Wenus a ćwiczenia

Choć dołeczków Wenus nie można uzyskać poprzez ćwiczenia czy dietę, ich widoczność może być podkreślona przez utratę wagi według Healthline.com.

„Nie można sprawić, by pojawiły się poprzez ćwiczenia, ponieważ w okolicy nie ma mięśni, które można by ujędrnić. Jednak utrata wagi może spowodować, że dołeczki na plecach staną się bardziej widoczne.” – podaje portal Healthline.

Dołeczki Wenus są niewątpliwie fascynującym elementem ludzkiego ciała, będącym wynikiem unikalnej kombinacji genetyki, budowy ciała i stylu życia. Choć są one często kojarzone z atrakcyjnością i zmysłowością, ważne abyśmy pamiętali, że każde ciało jest piękne i unikalne na swój własny sposób.

Źródło: Wikipedia, healthline.com