in

Rząd oferuje Polakom nowy bon. Dostaną go miliony osób, znamy szczegóły

Jak się okazuje, nawet ponad 2 miliony gospodarstw domowych może liczyć na bon w wysokości 100 zł na dekoder odbierający telewizję naziemną w nowym standardzie DVB-T2/HEVC.

Nowy standard spowodowałby, że osoby starsze i wykluczone cyfrowo nie miałyby telewizora obsługującego nowy kodek. Rząd postanowił rozwiązać ten problem.

„Rząd chce dofinansować osobom najuboższym zakup dekodera do telewizora, który umożliwi odbiór bezpłatnej naziemnej telewizji cyfrowej w nowym standardzie” – przekazało Centrum Informacyjne Rządu.

Bony wynoszące 100 zł będą możliwe do odebrania drogą elektroniczną albo przez Pocztę Polską. Na ten cel rząd przeznacza ponad 200 mln zł.

Rząd dofinansuje dekodery

Ci, którzy oglądają naziemną telewizję cyfrową, mogą spodziewać się przestawienia nadajników już w marcu 2022 roku. Najpierw, tj. od 28 marca 2022 roku, przestawione zostaną nadajniki w woj. dolnośląskim i lubuskim. Od 25 kwietnia 2022 mowa o woj. kujawsko-pomorskim, pomorskim, wielkopolskim i zachodniopomorskim. Od 23 maja 2022 roku – dotyczy woj. łódzkiego, małopolskiego, opolskiego, podkarpackiego, śląskiego, świętokrzyskiego, a od 27 czerwca 2022 roku – województwa lubelskiego, mazowieckiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego.

Jak wynika z badań, przez tę zmianę dostęp do naziemnej telewizji może utracić nawet 2,27 mln gospodarstw. Rada Ministrów postanowiła dofinansować zakup dekodera dla gospodarstw o najniższych dochodach.

„Wniosek o przyznanie świadczenia będzie mogła złożyć jedna osoba z gospodarstwa domowego. Składając wniosek trzeba będzie oświadczyć, że bez dofinansowania nie ma możliwości dostosowania sprzętu odbiorczego do zmiany standardu nadawania sygnału telewizyjnego ze względu na trudną sytuację materialną gospodarstwa domowego” – poinformował rząd.

Kod zostanie wysłany na maila po wypełnieniu wniosku o dofinansowanie drogą elektroniczną. Można się o nie ubiegać także za pośrednictwem Poczty Polskiej. Bon o wartości 100 zł będzie możliwy do wykorzystania w sklepach stacjonarnych, internetowych oraz poprzez internetowe platformy sprzedażowe do końca 2022 roku.

Jednocześnie rząd podkreślił, że dane nie posłużą do sprawdzenia, czy osoba wnioskująca płaci abonament RTV.

Zmiana dekodera lub telewizora dotyczy tylko tych, którzy korzystają z naziemnej telewizji z zewnętrzną anteną. Ci, którzy mają telewizję kablową i/lub satelitarnej nie mają żadnych powodów do zmartwień – zmiana ta zupełnie ich nie dotyczy.

Podziel się tą ważną informacją z innymi!

Źródło: PAP