in ,

Miliony Polaków dostaną dodatkowe pieniądze. To już pewne, znamy szczegóły.

ZUS jest już przygotowany na wypłacanie czternastych emerytur. Każdy ze świadczeniobiorców dostanie pieniądze już w listopadzie. To z pewnością wiadomość, dzięki której miliony Polaków odetchną z ulgą.

W 2021 roku czternasta emerytura będzie wynosić 1250,88 zł. Budżet wielu emerytów zostanie dzięki niej wyraźnie podreperowany.

Czy trzeba składać odpowiednie wnioski, aby ją dostać? Wyjaśniła to rzecznik prasowy ZUS.

“Ostatnio wielu seniorów przychodzi do ZUS żeby zapytać o to, czy już mogą składać wnioski o wypłatę 14. To strata czasu, bo my wypłacimy dodatkowe pieniądze z tzw. automatu, czyli bez konieczności składania jakichkolwiek wniosków do ZUS” – przekazuje Iwona Kowalska-Matis.

Czternasta emerytura

Czternasta emerytura to dodatkowe świadczenie, które jest opodatkowane i oskładkowane nawet w chwili, gdy zostaje wypłacone ze świadczeniem nieopodatkowanym. Nie podlega jednak np. egzekucji komorniczej.

“Pełną kwotę otrzymają osoby, które dostają od nas nie więcej niż 2900 zł brutto. Pozostali dostaną czternastkę pomniejszoną zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę” – tłumaczy rzeczniczka.

Co to oznacza w praktyce?

“To oznacza, że jeśli na przykład czyjaś emerytura wynosi 3000 zł, to wtedy jego 14. będzie mniejsza o 100 złotych” – wyjaśnia Kowalska-Matis.

Podziel się tą ważną wiadomością ze swoimi bliskimi!

Źródło: biznesinfo.pl