in

Cmentarze zamknięte na Wszystkich Świętych? Ministerstwo Zdrowia przerwało milczenie.

Wielkimi krokami zbliża się Wszystkich Świętych. Polacy jak co roku tłumnie wyruszą na cmentarze, aby odwiedzić groby swoich bliskich. Ale czy na pewno? Czy raczej ze względu na pandemię koronawirusa będzie to wyglądać inaczej niż dotychczas? Ministerstwo Zdrowia nie pozostawia żadnych złudzeń.

Będą dodatkowe obostrzenia?

Co roku, 1 listopada Polacy wyjeżdżają nawet w odległe części kraju, aby spotkać się z rodziną i wspólnie uczcić pamięć tych, których już z nami nie ma. Ze względu na pandemię koronawirusa i coraz gorszą sytuację epidemiologiczną w naszym kraju może to wyglądać inaczej niż do tej pory.

Ministerstwo Zdrowia wypowiedziało się w sprawie ewentualnego wprowadzenia dodatkowych obostrzeń.

W czwartek miała miejsce konferencja prasowa, w czasie której wiceminister zdrowia, Waldemar Kraska, opowiedział o planach resortu odnośnie Wszystkich Świętych. Będziemy musieli przygotować się na poważne zmiany?

„Rzeczywiście, za miesiąc będzie 1 listopada, Dzień Wszystkich Świętych, kiedy Polacy gremialnie przemieszczają się po całym kraju, odwiedzają groby swoich najbliższych. Być może trzeba będzie ten ruch przemieszczania ograniczyć, ale to jeszcze jest przed nami. Musimy to na bieżąco analizować, w jaki sposób do tej kwestii podejść” – powiedział Waldemar Kraska.

Według wicepremiera ten okres będzie okresem zakażeń. Póki co nie ma konkretnej decyzji odnośnie dodatkowych obostrzeń, jednak nie wyklucza się ich wprowadzenia. Sytuacja na bieżąco będzie analizowana przez rząd.

„Myślę, że wydamy zalecenia na ten okres Wszystkich Świętych, abyśmy w tym roku jednak ograniczyli te nasze wyjazdy, bo na pewno będzie to stwarzało duże niebezpieczeństwo. Konkrety poznamy najwcześniej w połowie października, najpóźniej na tydzień przed świętem” – tłumaczy wiceminister zdrowia, Waldemar Kraska, w czwartkowej audycji Polskiego Radia 24.

Źródło: RMF 24, Polska Times