in

O tym musisz wiedzieć, aby otrzymać 3 tys. złotych. Ruszył nabór wniosków.

Dodatek węglowy to temat, którym interesuje się spora część Polaków. Można się o niego ubiegać od 17 sierpnia. Jest on odpowiedzią na rekordowe ceny węgla. Gdzie można złożyć wniosek? Do kiedy mamy na to czas? Znamy szczegóły.

Żeby móc dostać dodatek węglowy, należy wypełnić wniosek, a później złożyć go w urzędzie gminy. Formularz możemy znaleźć na TUTAJ.

Jeśli chodzi o ten dodatek, nie musimy martwić się o kryterium dochodowe. 3 tys. złotych przyznaje się, nie biorąc pod uwagę zarobków i tego, ile osób zamieszkuje dany dom.

Kto może dostać 3 tys. zł?

Dodatek węglowy jest przeznaczony dla tych gospodarstw domowych, w których węgiel albo paliwo węglopochodne zawierające co najmniej 85 proc. węgla kamiennego stanowi główne źródło ogrzewania.

„Rozwiązanie to jest wymiernym wsparciem dla wielu polskich rodzin w obliczu narastającego wzrostu cen węgla” – podkreśla Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Do kiedy można składać wniosek?

„Wnioski o wypłatę dodatku węglowego można składać do 30 listopada 2022 r. Dodatek będzie przysługiwał również gospodarstwom, które już zakupiły węgiel. Warunkiem jego otrzymania jest wpis lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków” – przekazała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, cytowana na gov.pl.

Na stronie internetowej Ministerstwa Klimatu i Środowiska pojawiły się kluczowe informacje dotyczące wypełniania wniosku o dodatek węglowy. Przedstawiamy je poniżej:

Formularz jest prosty. Na początku wpisujemy informację, do kogo kierujemy wniosek. Wnioski o dodatek węglowy będą rozpatrywały gminy, więc trzeba podać, czy będzie to wójt, burmistrz lub prezydent miasta, w którym mieszkamy.

  1. Następnie osoba składająca wniosek powinna wpisać swoje dane, w tym imię i nazwisko, PESEL oraz adres zamieszkania.
  2. Jeżeli w skład gospodarstwa domowego wchodzą też inne osoby, w kolejnej rubryce wpisujemy ich dane osobowe z numerem PESEL i adresem zamieszkania.
  3. Następnie w formularzu zaznaczamy jedno, główne źródło ogrzewania węglowego, np. kocioł na paliwo stałe, koza czy piec kaflowy. Pamiętajmy – wskazane przez nas źródło ogrzewania powinno być wcześniej wpisane do lub zgłoszone do centralnej ewidencji emisyjności budynków. Będzie to weryfikowane przez gminę na etapie rozpatrywania wniosku.
  4. Na koniec podpisujemy oświadczenie o tym, że podane w formularzu dane są prawdziwe.
  5. Od dnia złożenia prawidłowo wypełnionego wniosku gmina będzie miała 30 dni na wypłatę dodatku węglowego w wysokości 3 tys. zł

Podziel się tymi ważnymi informacjami z innymi!

Źródło: o2.pl