in

Polacy mogą dostać nawet 1400 zł wsparcia. To już pewne, znamy szczegóły.

Już niebawem będziemy mieli do czynienia z dodatkiem osłonowym. Jest to sposób na inflację, którego ustawa właśnie została przyjęta przez Sejm. Komu będą się należeć nowe, tymczasowe świadczenia?

Decyzja została już podjęta. Znamy szczegóły. Lepiej się z nimi zapoznać, bo można otrzymać nawet 1400 zł!

Nowe świadczenie

Niemal każdy odczuł rekordową inflację wynoszącą aż 7,7%. Dodatek osłonowy ma przyjść z pomocą Polakom przy robieniu codziennych zakupów.

Sejm w miniony czwartek uchwalił ustawę dotyczącą dodatku osłonowego, mającego złagodzić skutki rosnących cen energii, gazu i żywności. Wydatki budżetowe w przyszłym roku na ten cel będą wynosić 4,7 mld zł. Rząd zakładał, że będzie to 4,1 mld.

Ile wyniesie dodatek osłonowy?

500 zł dla gospodarstwa domowego jednoosobowego
750 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z dwóch-trzech osób
1062,50 zł dla gospodarstwa składającego się z czterech-pięciu osób
1437,50 zł dla gospodarstwa składającego się z co najmniej sześciu osób.

Krzysztof Tchórzewski z PiS przekazał w Sejmie, że zmiana ta pomoże gospodarstwom domowym narażonym na ubóstwo energetyczne przez rosnące ceny węgla.

„Zwiększenie tego dodatku osłonowego dla gospodarstw domowych wykorzystujących węgiel dla celów ogrzewania indywidualnego ma na celu ochronę odbiorcy wrażliwego ekonomicznie przed znacznymi podwyżkami cen tego surowca, które są obecnie zauważalne i które przekładają się na wymierny wzrost kosztów ogrzewania.”

Dla gospodarstw domowych, które nie są ogrzewane węglem, świadczenie wyniesie:

400 zł dla gospodarstwa domowego jednoosobowego,
600 zł dla gospodarstwa, które liczy od dwóch-trzech osób,
850 zł dla gospodarstwa składającego się z czterech-pięciu osób, a 1150 zł dla gospodarstwa, w którym jest co najmniej sześć osób.

Środki zostaną przeznaczone tylko dla tych rodzin, w których dochód na osobę to maksymalnie 1,5 tys. zł. W przypadku jednoosobowego gospodarstwa domowego kwota ta nie może przekraczać 2,1 tys. zł.

Podziel się tymi ważnymi informacjami z innymi!

Źródło: PAP